Около 75% от съкращенията на емисиите, необходими за постигане на климатичен неутралитет, зависят от технологии, които все още не са достигнали търговска зрялост, установи нов анализ на Международната агенция по енергетика (МАЕ). Обобщение на по-важните моменти от доклада е публикувано в Investor.bg
Отчетът на агенцията за иновациите в областта на чистата енергия предупреждава, че целите за постигане на въглероден неутралитет, които сега обхващат половината от глобалния брутен вътрешен продукт (БВП), няма да бъдат постигнати без „голямо ускорение“ на иновациите в четири ключови области – електрифициране на производството на топлинна енергия и транспорта; улавяне, използване и съхранение на въглерод (CCUS); зелен водород и биоенергия, съобщава Euractiv.
Само 25% от съкращенията на емисии, необходими за постигане на неутралитет между 2050 и 2070 г., вероятно ще са резултат от зрели технологии като производство на вятърна енергия, ядрена енергия, слънчева енергия и мерки за енергийна ефективност, се посочва в доклада.
МАЕ вярва, че по-голямата част от оставащите необходими съкращения (41%) ще трябва да бъдат направени с помощта на технологии, които в момента са в начална фаза на пазарно възприемане, докато технологиите в начален етап на развитие могат да се справят с останалите 32%. В тази връзка МАЕ призовава за спешно ускоряване на иновациите, свързани с въпросните технологии.
Фигура 1. МАЕ, Глобални енергийни сектори: Намаляване на емисиите на CO2 спрямо настоящото развитие на технологиите в Сценарий за устойчиво развитие спрямо сценария на заявените политики, 2019-2070, МАЕ, Париж ( https://www.iea.org/data-and-statistics/charts/global-energy-sector-co2-emissions-reductions-by-current-technology-readiness-category-in-the-sustainable-development-scenario-relative-to-the-stated-policies-scenario-2019-2070 )
От агенцията посочват литиево-йонните батерии и LED осветлението като технологии, които бързо се ускоряват от фазата на пазарно приемане до мащабно разпространение, достигайки зрялост.
„Тези примери трябва да служат като еталони за изграждането на масива от енергийни технологии, за да се постигнат нулеви емисии“, настоява МАЕ в доклада, отбелязвайки, че помощта от страна на бизнеса и политиците ще помогне на тези технологии да преминат от прототип към зрялост за по-малко от 30 години.
Докладът признава, че все още предстои да оценят разходите и сроковете за реализиране на някои нововъведения. МАЕ заключава обаче, че предоставянето на допълнителна сигурност от страна на политиката може значително да намали тези бариери и да доведе до ускоряване на процеса на иновации.
При такъв сценарий почти половината от допълнителните намаления на емисиите, които биха били постигнати до средата на века, ще бъдат извършени чрез технологии, които все още не са достигнали широкия пазар.
Източник: Investor.bg, IEA (2020), Clean Energy Innovation, IEA, Paris https://www.iea.org/reports/clean-energy-innovation