Българската независима енергийна борса (БНЕБ) планира да стартира проект за пазарно обединение на пазар „ден напред“ на поне една граница. Това съобщи Никола Габровски, член на Съвета на директорите на БНЕБ по време на втората експертна дискусия „Ликвидност и ценови нива в българския електроенергиен пазар“, организирана от списание Ютилитис и провеждаща се с подкрепата на Асоциацията на търговците на електроенергия в България (АТЕБ). По думите на Габровски реалистичните варианти са два – на граница с Румъния и на граница със Сърбия. Проектът ще стартира в средата на 2018 и се очаква да приключи през 2019 г. и тогава да бъде даден стартът на пазарно обединение на сегмента „ден напред“.
Наред с това през юли 2018 г. енергийната борса планира да започне презгранична търговия „в рамките на деня“, както и търговия с енергията за технологични загуби на свободен пазар. По отношение на интрадей пазара от БНЕБ планират присъединяване към „трета вълна“ на XBID интеграция на пазара „в рамките на деня“ в края на 2019 г.
Общият търгуван обем на пазар „ден напред“ от стартирането на БНЕБ през януари 2016 до 30.09.2017 е 5.960 TWh като от борсата отчитат увеличение на търгуваните обеми на годишна база. Така през 2016 година електроенергията търгувана на пазар „ден напред“ е съставлявала 7.15% от общата консумация в страната, а през 2017 този процент е 11.30%. Предвид че енергията търгувана на БНЕБ е предназначена само за свободен пазар, който заема над 55 % от пазара на електроенергия в страната, то търгуваните обеми на БНЕБ реално надвишават 22 % от консумацията на свободен пазар.
Габровски представи и факторите, които според екипа на борсата влияят върху цените на пазар ден-напред:
- Промени във вътрешното потребление (сезонност, дневни колебания, климатични фактори, нееластичност на потреблението спрямо цената на енергията, т.е. когато цената е висока потреблението не намалява и обратното);
- Влияние на цените „ден напред“ на регионалните пазари (Румънската борса, Унгарската борса, Гръцкия пул и Турска борса);
- Психологически фактори (очаквания, промени в пазарния модел и регулации).
Г-н Габровски подчерта, че, ако до октомври водните запаси през 2016 г. са били под нивата от предходните години, сегашните данни на ENTSO-E показват, че от началото на октомври за 2017 г. имаме тенденция към повишаване. „Това означава, че ако един от факторите за по-високите цени през 2017 г. спрямо 2016 г. е било неналичието на необходимите водни ресурси, то от октомври нататък този фактор вече няма да бъде от значение“.
Последната презентация на събитието беше на г-н Владимир Дичев – Изпълнителен директор на ЧЕЗ Трейд България и зам. председател на АТЕБ. Той наблегна на измененията настъпили на пазара на едро на електроенергия и на факторите влияещи на региона. Г-н Дичев подчерта „новите фундаменти на пазара на едро“:
- Резервиране на повече мощности от страна на мрежовите оператори за непредвидими събития;
- Блокиране на допълнителни гъвкави мощности за подсигуряване работата на ВЕИ;
- Непълен сихнрон на пазарите на едро (decoupling) в определени интервали;
- Изменения на цените на въглища, петрол, природен газ и СО2 емисии;
- Промяна в нормативната рамка на европейско и регионално ниво;
- Психологическа реакция на самите участници на събитията на пазара на едро.
Дискутирана беше ролята на спот пазара (ден напред) и целите, които той има за покриване на дневни позиции, генериране на референтна цена, стандартизиране на търговията и бъдеща интеграция на пазарите в региона. Беше обърнато внимание, че част от тези цели към момента не са напълно изпълнени поради волатилната и трудно предсказуемата цена на пазар ден напред, малкото производители участващи на БНЕБ, големия процент търгувана енергия, предвид че обикновено спот пазара покрива 5-10% от потреблението, то ден напред на БНЕБ покрива над 22 % от потреблението на свободен пазар и се превръща в основен източник на енергия поради липса на ликвидност на форуърд пазара (пазар за дългосрочни продукти).
За подобряване на пазарната ситуация бяха предложени краткосрочни мерки целящи намаляване на ценовия натиск върху търговците и крайните клиенти. Част от тях включват: възстановяване на форуърд пазара (предлагане на продукти 1-12 месеца) чрез търгове от основните производители (АЕЦ, ТЕЦ, НЕК) за базови и пикови продукти и същевременно отслабване на натиска върху спот пазара и приближаване на кривите на търсене и предлагане; адекватно участие на основните доставчици на спот пазара чрез стъпаловидни бидове над пределната ликвидност за изглаждане на кривата на предлагане и премахване на върховите цени.
Източник: Publics.bg, Българска независима енергийна борса, ЧЕЗ Трейд България