На 2 ноември 2017 г. в София Хотел Балкан с подкрепата на Асоциация на търговците на електроенергия в България /АТЕБ/ се проведе втората от поредицата експертни дискусии Energy Managers’ Forum, организирани от сп. „Ютилитис“. Темата на дискусията беше „Ликвидност и ценови нива на българския електроенергиен пазар“.
Събитието беше открито от зам. министъра на енергетиката г-н Жечо Станков и председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) доц. Иван Иванов.
Акцент на дискусията беше предстоящото въвеждане на пазар „в рамките на деня“ и свързаните с него промени в Правилата за търговия с електрическа енергия. Г-н Пламен Младеновски от КЕВР представи проекта на нови правила, в който се предвижда пазар в рамките да деня да бъде ограничен само на национално ниво. Причината, че не е предвидено разпределение на трансгранични капацитети на интрадей база е, че те се предлагат чрез правила, които са съгласувани между България и съседните мрежови оператори, обясни Васил Хубанов от Електроенергийния системен оператор (ЕСО). Той посочи, че времето за съгласуването им трае няколко месеца. И тъй като досега не са били ясни правилата за търговия „в рамките на деня”, те не са включени в съгласуваните процедури за 2018 г.
Търговията на пазар „в рамките на деня“ ще се извършва само през платформа на Българска независима електроенергийна борса (БНЕБ). Това означава, че няма да бъде възможно двустранното договаря на сделки в рамките на деня между търговски участници извън БНЕБ. Друга особеност е, че ВЕИ производителите ще могат да участват на този пазар само след достигане на нетното си специфично производство. По отношение на това г-н Младеновски уточни, че мярката се налага поради разпоредби в Закона за енергетиката, където е предвидено изкупуването на енергията от ВИ да се извършва на база показанията на електромера, а не съгласно подадени графици. Очаква се пазар „в рамките на деня“ да започне работа през месец януари 2018 г.
Други промени в ПТЕЕ, които предизвикаха дискусии сред участниците бяха отпадане на възможността бивш доставчик да прекъсне снабдяването на клиент, който има финансови задължения към него. Това до момента беше единственият функциониращ механизъм доставчиците да подсигурят плащането на последната фактура от страна на своите клиенти преди те да се прехвърлят към нов доставчик. От КЕВР обясниха, че тази промяна се налага във връзка с противоречие със Закона за енергетиката и по-точно чл. 123 от ЗЕ.
От КЕВР въвеждат с новите изменения и допълнения в ПТЕЕ възможност регулаторът да предоставя при необходимост указания по прилагане на Правилата за търговия с електрическа енергия. Окончателните текстове на ПТЕЕ ще бъдат одобрени на закрито заседание на КЕВР на 7.12.2017 г. след приключване на общественото обсъждане.
В допълнение Комисията за енергийно и водно регулиране ще утвърди съвременна, единна рамка на общите условия на трите електроразпределителни дружества. Според председателя на КЕВР тази промяна няма да стане факт в рамките на следващите няколко седмици, но въвеждането й предстои скоро. В новата единна рамка на общите условия ще бъдат заложени санкции, когато доставяната от електроразпределителните компании електрическа енергия не отговоря на заложените качествени показатели.
Източник: Publics.bg