Пазарното обединение допринесе за поддържането на високо ниво на ефективност при използването на наличните трансгранични капацитети за ден напред, достигайки 87% през 2018 г. Въпреки това, наличният дял за трансгранична търговия често е много по-нисък от 70%, каквато е целта, изисквана от пакета Чиста енергия.
През 2018 г. средните цени на електроенергията на спот пазара се увеличиха в по-голямата част от Европа. Целите за по-нататъшно сближаване на цените остават.
- През 2018 г. средните цени на електроенергията на спот пазара са се увеличили във всички зони на търговия, с изключение на румънския пазар. В сравнение с 2017 г. се наблюдава увеличение с над 30% в няколко региона.
- Разлики в цените от над 10 €/MWh сe наблюдаваha на девет граници: всички британски граници, българските граници с Гърция и Румъния и границите между Испания и Франция, между Франция и Италия и между Норвегия и Холандия.
Нивото на ефективност при използването на наличния трансграничен капацитет във времевата рамка на пазар ден напред остана високо. Все още има няколко проблема, за да бъде напълно завършено обединението на пазарите ден напред:
- Нивото на ефективност при използването на европейските междусистемни връзки при обединението ден напред достигна 87% през 2018 г.
- Основните висящи въпроси за финализиране на обединението ден напред включват прилагането на пазарно свързване на базата на потоци (FBMC) за целия основен регион и интегрирането на различните съвместни проекти за свързване на пазара.
- Разширяването на свързването на пазара ден напред с всички европейски граници би довело до допълнителни ползи от над 200 милиона евро годишно.
Все още остават значителни възможностите за подобрения в използването на капацитета в рамките на деня и балансиране.
- Стартирането на Single ID Coupling (SIDC) през юни 2018 г. беше основна стъпка за завършване на вътрешния пазар на електроенергия. То допринесе за насърчаване на ликвидността на пазар в рамките на деня и се очаква да допринесе за увеличаване на ликвидността още повече.
- Въпреки тази основна стъпка, нивото на ефективност при използването на междусистемния капацитет в рамките на деня остава ниско (50%). По-нататъшно увеличаване на нивото на ефективно използване на капацитета се очаква от разширяването на обединението в рамките на деня към цяла Европа и от общоевропейски търговия в рамките на деня
- Очаква се консолидирането на съществуващите инициативи и предстоящото развитие на различни платформи за обмен на услуги за балансиране в цяла Европа да подобрят ефективното използване на междусистемния капацитет за балансиране, което ниво остава ниско (23%).
В повечето от анализираните граници на зоната за наддаване маржът, който е на разположение за трансгранична търговия, е много по-нисък от целта от 70%, изисквана от пакета Чиста енергия. Необходими са усилия за постигане на минималната цел, която ще се прилага от 1 януари 2020 г.
Няколко държави-членки продължиха да прилагат или планират да прилагат механизъм за капацитет, като някои от тези държави-членки изглежда не са изправени пред проблеми с капацитетите през 2020 или 2025 г.
Източник: ACER-CEER