Европейският пакет за чиста енергия е определил обвързваща минимална цел от 70% за капацитета на междусистемните електропроводи за търговия между зоните („минимална цел от 70%“). Липсата на достатъчен капацитет между зоните е една от основните пречки пред интеграцията на пазарите на електроенергия и създаването на единен европейски пазар на електроенергия, и е от ключово значение за постигането на европейските енергийни цели. Колкото повече капацитет за междусистемна свързаност е предоставен за търговия между зоните, толкова повече електроенергия може да се изтъргува.
Първият „70% целеви доклад на АСЕР“ предоставя преглед на настоящите нива на междузоновия капацитет в сравнение с обвързващата цел от 70% за първата половина на 2020 г., както и на плановете за действие и дерогациите.
Изводите от доклада на Агенцията за сътрудничество на енергийните регулатори (АСЕР) са следните:
- Държавите-членки трябва да направят много повече, за да се доближат до обвързващата цел от минимум 70%
- Нивата на свободен междузонов капацитет са различни в целия ЕС.
- Държавите-членки трябва да работят по всяко време за постигане на минималната цел от 70% и за постигане на своите национални преходни цели за постепенно достигане на минимума от 70%.
- Как? Държавите-членки могат да разчитат на няколко мерки, с които разполагат, за да подобрят нивото на предлагания капацитет, като икономически ефективни инвестиции; използване на коригиращи действия; и преконфигуриране на зоната за наддаване, за да им помогне да достигнат целта.
- Нивата на междузонов капацитет са много разнообразни в зависимост от вида на границата и географското местоположение.
Фигура 1. Процент от времето, когато относителният капацитета, наличен за междузонна търговия е над минималната цел от 70% за държава или пазарна зона, за страни от континентална Европа през първата половина на 2020 г. (% от часовете)
- На граница с електропроводи на прав ток високо напрежение целта от 70% е била изпълнена през повечето време, но с няколко забележителни изключения.
- На границите с електропроводи на променлив ток има много разнообразна картина със значителни възможности за подобрение, за да се постигне целта от 70% за повечето региони и граници.
- Мониторингът на АЦЕР зависи критично от операторите на преносни системи, предоставящи надеждни и обширни данни. ACER признава усилията, положени от повечето оператори на преносни системи за подобряване на предоставянето на данни. Пълнотата и качеството на тези данни обаче трябва да бъдат допълнително подобрени.
- Що се отнася до плановете за действие и дерогациите, ACER намира значително място за по-нататъшно хармонизиране на тяхната настройка в целия ЕС. Регулаторните органи следва да предоставят дерогации като крайна мярка и само когато е необходимо за поддържане на оперативна сигурност.
- При съгласуване националните регулатори трябва да вземат предвид резултатите от анализа на ACEР, за да оценят изпълнението на минималната цел от 70% от страна на операторите на преносни системи.
Източник: Агенция за сътрудничество на енергийните регулатори