Европейската зелена сделка е набор от политически инициативи, предложени от Европейската комисия, с всеобхватната цел Европа да бъде първият климатично неутрален континент до 2050 г. Очаква се да бъде представен и план за оценка на въздействието, който да увеличи целта за намаляване на емисиите на парникови газове в ЕС до 2030 г. най-малко с 50%. Планът включва преразглеждане на всеки съществуващ закон свързан с климатичните промени, както и въвеждане на ново законодателство за кръгова икономика, саниране на сградите, биоразнообразието, земеделието и иновациите.
На 13 декември 2019 г. Европейският съвет реши да подкрепи плана въпреки отказа на Полша. На 15 януари 2020 г. Европейският парламент гласува също да подкрепи сделката с искания за по-амбициозни цели.
Планът предвижда въглеродни тарифи за страните, които не ограничават достатъчно бързо емисиите си на парникови газови. Той също така включва:
- план за стимулиране на кръгова икономика;
- преглед на всички инструменти, свързани с климата, включително схемата за търговия с емисии;
- стратегия Farm to Fork, заедно с фокус към ефективността (което ще възнагради фермерите за управление и съхранение на въглерод в почвата, устойчиво наторяване, намаляване на емисиите, …);
- преразглеждане на директивата за енергийно данъчно облагане, която разглежда внимателно субсидиите за изкопаеми горива и освобождаването от данъци (авиация, корабоплаване);
- устойчива и интелигентна стратегия за мобилност и стратегия на ЕС за горите. Последните ще имат за основна цел ефективно залесяване, опазване и възстановяване на горите в Европа.
Освен това планът разчита на Horizon Europe да играе ключова роля в набирането на национални, публични и частни инвестиции. Чрез партньорства с индустрията и държавите-членки той ще подкрепя научните изследвания и иновациите в транспортните технологии, включително батерии, водородни технологии, производство на нисковъглеродна стомана, кръгови биопроизводства и др.
Източник: European commission