Румънският производител на електроенергия Hidroelectrica беше в съдебно производство срещу румънския национален орган за енергийно регулиране (ANRE) по отношение на ограниченията, наложени от регулатора върху търговията на електроенергия. Европейският съд се произнесе в полза на Hidroelectrica.
Националното законодателство прилагано от ANRE, изисква румънските производители на електроенергия да предлагат цялото си производство на платформите на местната енергийна борса – OPCOM. Според Европейския съд тази мярка е с равностоен ефект на количествено ограничение на износа, което е малко вероятно да бъде оправдано от съображения за обществена сигурност, свързана със сигурността на енергийните доставки, доколкото такова законодателство не е пропорционално на поставената цел.
Освен това съдът счете, че тълкуването на ANRE лишава от възможност румънските производители на електроенергия, които са получили лицензи за търговия в други държави-членки ,да търгуват двустранно и при необходимост да сключват договори за износ за съседните пазари.
Изпълнителният директор на Hidroelectrica Богдан Бадеа каза, че това е много важна стъпка към нормализиране на пазара, за която Hidroelectrica се бори от много години и която иска да бъде окончателна. Либерализацията елиминира разликите между цените на пазарите в Румъния и тези в други държави-членки, като основният бенефициент на тази пазарно постигната цена е европейският потребител.
Решението на Съда на ЕС ще бъде предадено на Трибунала в Букурещ, който ще вземе окончателното решение в спора между Hidroelectrica и ANRE, който се провежда в Румъния.
Подобно решение на Европейския съд може да има отражение и за българския пазар, където съществува подобно задължение всички производители с инсталирана мощност равна или над 1 MW да предлагат цялото си произведено количество единствено на Българската независима енергийна борса (БНЕБ). Отсъждането на европейския съд може да се тълкува, че подобно изискване е равносилно на количествено ограничение на износа по смисъла на член 35 от Договора за функцията на Европейския съюз (ДФЕС). Както е казано в решението: „Въпреки че тази забрана се отнася и за производители на електроенергия, предназначена за вътрешно потребление, съгласно практиката на Съда: национална мярка, приложима за всички търговци, действащи на националната територия, която има по-голям ефект върху стоките, напускащи пазара на страната членка износител, отколкото за стоките на вътрешния пазар на тази държава-членка, е обхваната от забраната, предвидена в член 35 от ДФЕС.“
Пълния текст на решението на Европейския съд по случая може да намерите на: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/HTML/?uri=CELEX:62018CJ0648&rid=6
Източник: Serbia-energy, Европейския съд