Министрите на енергетиката на ЕС постигнаха политическо споразумение относно регламент за спешна намеса за справяне с високите цени на електроенергията. Регламентът ще бъде официално приет чрез писмена процедура през следващите дни.
Европейската комисия (ЕК) решава да се намеси, тъй като цените на газта и електроенергията достигнаха рекордни нива през 2021 г. и достигнаха исторически върхове през 2022 г. Предложението на ЕК се основава на член 122 от Договора за функционирането на Европейския съюз и като такова изисква мнозинство от Европейския съвет, за да бъде одобрено.
Регламентът дефинира три основни мерки:
- Доброволна цел за държавите-членки да намалят общото потребление на електроенергия с 10%. Задължителна цел за намаляване на потреблението на електроенергия с минимум 5% в избрани пикови часове, когато цената е най-висока. От държавите-членки ще се изисква да определят 10% (3 до 4 часа на делничен ден) часове с най-високата очаквана цена и да намалят потреблението през тези пикови часове. Мярката за намалява на пиковото потребление ще е задължителна за периода 1 декември 2022 г. до 31 март 2023 г.
- Временен, но задължителен таван на приходите в целия ЕС от 180 €/MWh за производители на електроенергия с ниска производствена цена, а именно технологии с по-ниски разходи, като възобновяеми енергийни източници, ядрени, лигнитни централи и други. Всички приходи над това ниво ще бъдат събирани от правителствата на държавите-членки и пренасочвани към потребителите на енергия, за да се смекчи въздействието на високите енергийни цени върху потребителите. Таванът на приходите ще покрива всички периоди на доставка, независимо къде се извършва търговията – двустранно (извънборсово) или на организирани пазари (енергийни и стокови борси). Мярката ще се прилага от 1 декември 2022 г. до 30 юни 2023 г.
- Комисията предлага временна, задължителна вноска за солидарност върху свръхпечалбите, генерирани от дейности в секторите на изкопаемите горива през 2022 г. Това означава, че държавите-членки ще събират допълнителните печалби на нефтените, въглищните и газовите компании. Всички печалби, надвишаващи 20% над средната стойност за предходните три години, ще бъдат събирани от държавите-членки при ставка от най-малко 33%. Мярката ще се прилага от 1 декември 2022 г. до 31 декември 2023 г.
Широко дискутираната мярка за таван на цената на газа не намира място в проекта на Регламент.
По мярка 1, държавите-членки ще бъдат свободни да избират мерките за постигане на намаляване на потреблението. По-специално, те следва да обмислят икономически ефективни и пазарни мерки като търгове или тръжни схеми за demand response или за ограничаване консумацията на електроенергия.
Държавите-членки ще могат да събират по приблизителни оценки до 117 милиарда евро на годишна база от мярката за тавана на приходите (мярка 2) на определените производители на електроенергия. Чрез събиране на свръхпечалбите на компании за изкопаеми горива (въглища, нефт и газ) се очаква държавите-членки да генерират около 25 милиарда евро.
Средствата, събрани от производителите на енергия, както и от компаниите за изкопаеми горива, трябва да бъдат пренасочени към потребителите за намаляване на техните сметки за енергия или към доставчици, които доставят електроенергия на клиентите под разходите, в случай че държавата-членка е поставила таван на цената на електроенергията или газа, или за насърчаване на инвестиции във възобновяема енергия и енергийна ефективност или за подкрепа на енергоемки индустрии и трансгранични проекти.
Регламентът е задължителен в своята цялост и се прилага пряко в държавите-членки, тоест не е необходимо имплементирането му в държавното законодателство, за да започне да действа.
Пълният текст на регламента може да намерите на: https://www.consilium.europa.eu/media/59318/st12999-en22.pdf