Българска независима енергийна борса (БНЕБ) се планира да започне да функционира от 8 декември 2015 г. Това обясни на пресконференция изпълнителният директор Константин Константинов по време на работна среща на тема „Българска енергийна борса – какво, как кога?“. Датата определена за старт на борсата зависи от срока, в който ще бъдат приети измененията и допълненията в Правилата за търговия с електрическа енергия (ПТЕЕ). Промените в ПТТЕ са необходими, за да очертаят законовата рамка за функциониране на борсата.
На борсата ще може да се търгува с енергия по модела „пазар ден напред“ (day-ahead market). Офертите за покупка или продажба ще се подават до 2 седмици преди деня на доставка, като крайният срок е до 12:00 ч. централно европейско време в деня на търговия предхождащ деня на доставка. Възможно е за всеки времеви интервал за деня на доставка да се подават 64 двойки оферти, съдържащи цена (лв./МВтч) и съответното количество (МВт). След подаване на офертите и изтичане на крайния срок, системата на Nord pool spot изчислява цените на електроенергията за съответните часове за деня на доставка.
График за подаване на оферти и известяване на резултатите:
Централно европейско време |
Етапи на търговия |
12:00 |
Краен срок за подаване или променяне на оферти |
12:42 |
Изчисляване и публикуване на предварителните резултати |
12:52 |
Публикуване на официалните резултатите на страницата на БНЕБ |
12:55 |
Изпращане на отчети (известията) до участниците за сключените от тях сделки |
12:55 |
Изпращане на номинации (графици за известяване) до ЕСО |
Платформата и моделът за търговия на БНЕБ е изцяло предоставен от Nord pool spot, който ще се явяват оператор на борсата. Ролята на БНЕБ в управлението на борсата ще бъде:
- извършване на мониторинг на подадените оферти
- посредник между търговските участници и Nord Pool spot
- first line support
- отговорност за финансовия мениджмънт пряко свързан с дейността на пазар
- страна по всички сделки
Предвижда се БНЕБ да се явява страна по всички сделки. Това означава, че всички покупки или продажби ще се осъществяват и гарантират от БНЕБ. Сделките ще бъдат гарантирани с обезпечения – банкова гаранция приета от БНЕБ, сума внесена по сметка посочена от БНЕБ и комбинация от двете. Първоначално предвиденият срок за внасяне на обезпеченията е до 11:30 (централно европейско време) в деня на търговия.
Към момента текат тестове на платформата в Осло провеждани от Nord pool spot, очаква се скоро към тестовете да се присъедини и екипът на БНЕБ. Преди официалното стартиране на борсата ще има обучителен и тестови период в България, проведен със сътрудничеството на пазарните участници. Предвижда се тези тестове да започнат към втората половина на месец ноември. По думите на Ханс-Арилд Бредесен – изпълнителен директор на Nord Pool консултиране, понастоящем БНЕБ е приета като асоцииран член на две важни, европейски търговски обединения – Ценово обединение на регионите (PCR) и Мултирегионално обединение (MRC).
За участие на борсата, производителите, търговците и потребителите ще трябва да заплащат такси за участие. Таксите ще бъдат 4 вида – тарифа за участие, годишна такса в зависимост от търгуваното количество, такса върху оборота и такса сетълмент. Размерът на тарифите още не е определен, предвижда се това да стане до края на месец октомври и те да бъдат публикувани на официалната уеб страница на борсата (www.ibex.bg). Размерът на тарифите ще е от основно значение за включването на повече пазарни участници и гарантиране наличието на достатъчна ликвидност на борсата. Регистрираните участници на дружествата ще излъчват 2ма представители отговорни за търговията на БНЕБ. БНЕБ от своя страна ще е длъжна да им предостави обучение за работа с борсовата платформа. След успешното завършване на обучението и полагане на изпит, представители на съответното дружество получават сертификат. В последствие им се предоставят user name, password и digipass за вход и работа в системата на БНЕБ.
Българска независима енергийна борса е дъщерно дружество на Български енергиен холдинг (БЕХ) и като такова дейността му ще бъде контролирана от БЕХ. Контрол ще може да се упражнява и от Комисията по енергийно и водно регулиране (КЕВР) по силата на издадената лицензия за организиране на борсов пазар. Освен този външен контрол, ще е възможно и участниците на борсата да отправят предложения и препоръки към управителните органи и дейността на БНЕБ. За това е предвидено сформирането на борсов съвет (БС) с участието на представители на производителите, търговците и консуматорите. Решенията на борсовия съвет следва да се вземат под внимание от борсовия оператор. Първоначално, председателят на БС ще бъде назначен от БНЕБ, а членовете ще бъдат избрани в период между 3 и 6 месеца след стартиране на борсата, като критериите за техния избор ще бъдат участие на борсата, опит и експертиза.
В края на срещата, г-н Константин Константинов заяви че трите основни производителя на електроенергия в страната ще продават на борсата – АЕЦ Козлодуй, ТЕЦ Марица изток 2 и НЕК. Със старта ще започнат да продават само 2 от тях, а третият ще се присъедини по-късно. Една от сигурните централи е ТЕЦ Марица изток 2. Константинов допълни, че от БНЕБ очакват първоначалните количества търгувани на борсата ден напред да са между 300 и 600 МВт.
Повече информация за стартирането на Българска независима енергийна борса може да намерите в презентацията от събитието: ТУК