Интервюто с председателя на АТЕБ, Мартин Георгиев е публикувано на информационния портал 3e-news.
Господин Георгиев, от половин година сме свидетели на непрекъснато покачващи се цени на електроенергията на свободния пазар. Какво всъщност се случи и продължава да се случва ? Какъв е вашият анализ?
Цените тръгнаха неочаквано нагоре още през пролетните месеци на 2021 г., за да достигнат сегашните екстремни стойности. Причините са множество, но основните от тях са драстично увеличение на цената на квотите за въглеродни емисии, рекордни цени на природния газ, по-студени месеци март и април и лято с по-високи температури от средните, неочаквано бързо възстановяване на търсенето след пандемията, намалено производство от вятърни и фотоволтаични централи, ремонти на базови мощности, липса на достатъчно инвестиции в нови мощности, извеждане на централи от експлоатация и др. Европейската комисия отбеляза, че за последните месеци ефектът от увеличението на цената на газа върху цената на електроенергията е девет пъти по-голям от ефекта от увеличението на цената на въглеродните квоти. Последните дни наблюдаваме сериозен ръст и при квотите, които достигат нови рекорди. Тоест все повече може да говорим за комбиниран ефект, който допълнително покачва цените.
Все още не известно до кога ще продължи периода с високи цени. Фючърсните пазари, които служат за прогнозиране на тенденциите, показват, че електроенергията ще остане скъпа за продължителен период от време. Спад се очаква през 2рото тримесечие на 2022 г., но нивата към момента са в диапазона над 160 €/MWh, на фона на очакваните около и над 250 €/MWh за първото тримесечие на 2022.
През относително продължителен период различни браншови организации търсиха причини за покачването на цените и в работата на БНЕБ. Предлагат се различни нови продукти, сочат се недостатъци в Правилата за търговия, но това ще доведе ли до спад на цената и до подобряване на работата на пазара?
Енергийните пазари стават по-свързани, така че глобалните фактори имат все по-голямо отражение на цените у нас. В случая причините са извън рамките на страната, но те изкарват на показ недостатъците на пазарния модел, действащ у нас. Имам предвид задължителната продажба за производителите през борсата и пренасочване на основна част от търговията през краткосрочния сегмент ден напред. Именно това не позволи на търговци и потребители да закупят на дългосрочна база необходимите им количества и да „заключат“ цената поне до края на годината или дори за част от 2022 г. В развитите пазари ефектът от високите цени върху бизнеса не е толкова голям, именно благодарение на двустранната търговия извън борсата и възможности за дългосрочна покупка. Такива договори липсваха на пазара у нас през пролетните и летни месеци, когато цените бяха поносими.
Разбира се браншовите организации имат своите причини да са недоволни от работата на борсата, но тя не беше основният двигател за ръста, който наблюдавахме. Удачно е обаче да се използва ситуацията за промени в организацията на БНЕБ с цел да се върне доверието в борсата и да се разсеят съмненията за злоупотреби. Например стъпки в такава посока биха били: въвеждане на клирингова къща, за да може да се намали финансовият риск и всеки регистриран на БНЕБ участник да може да търгува с всеки друг; по-стриктни правила за защита от неизпълнение, за да не се стига до ситуации, каквито наблюдавахме през 2020 г., когато конкретни фирми спряха да изпълняват сключени дългосрочни договори с АЕЦ Козлодуй, като ощетена накрая беше ядрената централа; намаляване на таксите, защото към момента те са инструмент за генериране на печалба; контрол с цел предотвратяване на съмнителни сделки, каквито не веднъж сме виждали и други. Разбира се борсата трябва да бъде само един от каналите за търговия, нужно е пазарът да бъде освободен от задължението да търгува през борсата. По този начин ще се засили двустранната търговия, отново брокерите ще могат активно да подпомагат сключването на сделки и ВЕИ производителите ще могат да продават електроенергията си без това да е обвързано с избора им на координатор на балансираща група.
По отношение на Правилата за търговия наистина новите промени предложени от КЕВР са меко казано притеснителни и сериозно ще разтърсят пазар. Става дума за предложението балансиращите групи да не могат да се обединяват. По-голяма част от пазарните участници са членове на такива обединения и ползите за тях са по-ниски разходи за небаланс. Ако промяната влезе в сила, мнозинството от крайни клиенти и ВЕИ производители могат да очакват чувствително нарастване на тези разходи. Именно обединенията позволяват на малките и средни координатори да са конкурентноспособни на пазара, отпадането им ще доведе до отпадане на координатори и влошаване на конкуренцията.
Цялото интервю вижте на: 3e-news
Източник: 3e-news