Освен обществено обсъждане на проект на платформа за търговия с природен газ КЕВР проведе и публична консултация по Проект на Споразумение за изпълнение на програма за освобождаване на природен газ.
КЕВР проведе в пълен състав обществено обсъждане по внесения от „Булгартрансгаз“ ЕАД проект на Платформа за търговия с природен газ и на изготвения в тази връзка доклад на работната група. Процедурата за обществено обсъждане беше проведена с участието на заинтересовани лица – „Булгартрансгаз“ ЕАД, „Газов Хъб Балкан“ ЕАД, Българска асоциация Природен газ, Българска газова асоциация, БФИЕК и БТПП.
Докладът на КЕВР за платформа за търговия с природен газ и Правила за работа на платформа за търговия на „Газов Хъб Балкан“ ЕАД е публикуван на страницата на Комисията: ТУК
Съгласно промените в Закона за енергетиката от 8.10.2019 г. енергийният регулатор одобрява Платформа за търговия с природен газ по предложение на оператора на газопреносната мрежа. Платформата трябва да отговаря на определени критерии – осигуряване на достатъчна поддръжка през целия газоден за ползвателите на мрежата и за операторите на преносни системи; осигуряване на прозрачен и недискриминационен достъп; предоставяне на услуги при условия на равнопоставеност; осигуряване на анонимност на търговията до сключването на сделка; предоставяне на всички търговски участници на подробна информация за текущите оферти за покупка и продажба.
Многостранната платформа е онлайн базирана и съдържа основни раздели с индивидуални функционалности: платформа за търговия, управление на риска, пазарни данни, преглед на сделката, както и администриране от „Газов Хъб Балкан“ ЕАД. На нея ще се осъществява двустранна търговия между пазарните участници, включително „Булгартрансгаз“ ЕАД, на краткосрочни стандартизирани продукти – в рамките на следващия час; в рамките на деня; продукт за ден напред/уикенд/отделен ден/празнични дни и времеви продукти. Всички търгувани продукти на платформата за търговия са с режим на непрекъсната търговия, при минимален размер на сделката – 1 MWh/h, с точки на доставка – виртуалната търговска точка (ВТТ) национална газопреносна мрежа, ВТТ газопреносна мрежа за транзитен пренос и всички локални точки (по инициатива на „Булгартрансгаз“ ЕАД).
Въвеждането на платформата се предвижда да бъде поетапно, чрез разработване и пускане в действие на пакети от услуги: търговски пакет (първоначален пакет), втори пакет (включващ всичко, освен управление на риска и докладване по Регламент № 1227/2011 относно интегритета и прозрачността на пазара за търговия на едро с енергия), пакет за управление на риска и за докладване.
Към заявлението на „Булгартрансгаз“ ЕАД за проект за Платформа за търговия с природен газ са представени Правила за работа на платформата за търговия на природен газ на „Газов Хъб Балкан“ ЕАД. В тях се уреждат критериите за членство за търговия на платформата и реда за приемане на членове, изискванията за технически достъп, условията и реда за търгуване на платформата за търговия и пазарната зона, както и отношенията между членовете и между членовете и „Газов Хъб Балкан“ ЕАД.
По време на дискусията беше прието направеното предложение през следващите дни „Газов Хъб Балкан“ ЕАД да организира разяснителна дискусия със заинтересованите страни, като с това те бъдат подпомогнати в изготвянето на техните писмени становища по проекта.
Съгласно изискванията на Закона за енергетиката КЕВР проведе и публична консултация по Проект на Споразумение за изпълнение на програма за освобождаване на природен газ. В нея се включиха участниците в общественото обсъждане на Платформата за търговия с природен газ, както и изпълнителният директор на „Булгаргаз“ ЕАД Николай Павлов.
Докладът относно проекта на споразумение за изпълнение на програмата за освобождаване на природен газ е публикуван на страницата на Комисията: ТУК
В доклада се посочва, че внесеният от „Булгаргаз“ ЕАД проект на Споразумение предвижда общественият доставчик да предлага за продажба на организирания борсов пазар на природен газ съответните количества природен газ, определени в Закона за енергетиката. От дружеството се предлага природният газ да бъде освобождаван на търгове под формата на годишни и месечни договори за доставка на природен газ при следните основни параметри на продуктите: предлагани количества по лотове; период, начална дата, профил, място и цена на доставката. Предлагането на продуктите се планирано да се осъществява чрез провеждане на два търга за освобождаване на природен газ за покупка от крайни снабдители или клиенти, присъединени към газопреносната система на Република България, както и последващи търгове с участие на клиенти във и/или извън страната. В проекта на Споразумение е предвиден график за провеждане на търговете за първата година на програмата за освобождаване. За всяка следваща година операторът на борсовия пазар след съгласуване с обществения доставчик публикува на интернет страницата си календара на търговете. Общественият доставчик предвижда началната цена на последващите търгове да е по-висока от началната цена на последния проведен търг за освобождаване. Регламентирана е актуализация на всяко тримесечие на цената, по която се урежда покупката, при отчитане изменението на разходите на обществения доставчик, формиращи началната цена. За всеки месец от периода на физическа доставка се прилага съответната актуализирана цена, като към нея се добавя получената надбавка в рамките на търга.
В доклада е аргументирана необходимостта от промяна в отделни текстове на проекта на Споразумение на „Булгаргаз“ ЕАД. По отношение ценовите механизми за освобождаване, включително за началната цена на търга, не са предвидени правила, въз основа на които те да бъдат определяни по вид и размер, се посочва в доклада. По отношение на предвиденото от обществения доставчик правило началната цена на последващите търгове да е по-висока от началната цена на последния проведен търг за освобождаване с цел равнопоставеност на всички участници в различните търгове, ценовите механизми на същите следва да са еднакви. За да се гарантира правилното функциониране на газопреносната система предложеното от обществения доставчик споразумение за освобождаване следва да се допълни с процедура по заявяване на закупени количества природен газ и балансиране. С цел избягване на договорно претоварване, в споразумението е необходимо да бъде предвиден ред за освобождаване на капацитет на изходни точки от газопреносната мрежа
В рамките на следващите две седмици участниците в общественото обсъждане и други заинтересовани лица могат да внесат в Комисията писмени становища.
КЕВР ще проведе заседание за одобряване на Платформата за търговия с природен газ и определяне на оператор на платформа за търговия, както и за одобряване на Споразумението за изпълнение на програма за освобождаване на природен газ на 29.11.2019 г.
Запис от проведеното обществено обсъждане е наличен на: https://www.youtube.com/watch?v=SNT-MWG1bZY
Източник: Комисия за енергийно и водно регулиране