Необходимостта да се разчита на непазарни мерки за гарантиране на сигурността на доставките в доста изолирани средиземноморски системи като Малта е често срещана през летните периоди. Летните перспективи през 2020 подчертават някои рискове в това отношение, но непазарните мерки следва да са достатъчни за справяне с оперативните предизвикателства и недостига в някои периоди
В някои зони в Италия, както и в Полша, малки рискове също са идентифицирани за определени седмици. Те ще бъдат внимателно наблюдавани от операторите на преносни системи (ОПС) и регионалните координатори по сигурността.
В България не се очакват проблеми със сигурността на доставките за предстоящото лято, тъй като има доста голяма разлика между наличния генериращ капацитет и очакваното търсене. Мерките за ограничаване на COVID-19 могат да причинят леки забавяния в програмата за поддръжка на преносната мрежа и генериращите блокове, но от друга страна, през април 2020 г. имаше забележим спад в търсенето (6% в сравнение с април 2019 г.) и това се предвижда да остане като тенденция през целия летен период на 2020 г. По последна информация нищо не предполага рискове за доставките през цялото лято. През миналия зимен сезон в България също не бяха открити проблеми с адекватността на доставките. Това се дължи най-вече на меката зима и по-ниските от очакваното пикови натоварвания.
Очаква се пандемията COVID-19 да облекчи натоварване на мрежите в Европа през лятото на 2020 г., въпреки че е трудно да се предвиди специфичното въздействие на пандемията поради голяма несигурност. ОПС очакват търсенето да се възстанови през лятото от много ниските нива, регистрирани през пролетта, но да остане под това през нормалните години; особено в южните страни, където доставките обикновено се свиват през лятото. Някои от ремонтните програми и поддръжката на съоръжения ще бъдат разсрочени, което може да повлияе на наличността на ресурсите през идната зима. Вече ОПС си сътрудничат за намаляване на евентуалните рискове, свързани с всестранното разсрочване на ремонтните програми.
Летните перспективи са придружени от ретроспекция на миналата зима. Зима 2019/2020 г. беше най-топлата документирана в Европа. Особените метеорологични условия бяха белязани от някои зимни бури към края на сезона, което съвпадна със старта на пандемията с COVID 19. ОПС изпитаха предизвикателства в регулирането на напрежението (т.е. поддържане на напрежението в рамките на работния диапазон) и в справянето с необичайни модели на потока, когато производството на възобновяеми източници беше високо, а търсенето беше ниско. Те успяха, като разчитаха до голяма степен на пазарите и ограничаваха производството от възобновяеми източници само в краен случай. Въпреки тези изключителни обстоятелства не е регистриран инцидент със сигурността на доставките.
Източник: ENTSO-E