От Свободна Европа описват подробно ситуацията около наложения мораториум: В сряда 15.12.2022, в разгара на парламентарните дебати, ГЕРБ предложи налагането на мораториум върху цените за електроенергия, топлоенергия и ВиК услугите за бита, които да бъдат фиксирани към нивата им от 1 януари 2021 г. Предложението беше прието със сериозна подкрепа от всички партии с изключение на ДПС.
Ден по-късно от „Продължаваме промяната“ (ПП) поискаха преразглеждането на решението, но без да отменят мораториума. Те заложиха като отправна точка цените към датата на гласуване – 16 декември, и дадоха краен срок на действието на мораториума – до 31 март 2022 г. Точно това е и крайният вариант, за който гласуваха депутатите и той беше одобрен с гласовете на ПП, БСП, „Има такъв народ“ и „Демократична България“.
Причината за налагането на мораториума беше, че още в първия работен ден на новото правителство Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) предложи повишаване на цените на електроенергия и топлоенергия съответно със средно 13% и 16% от 1 януари 2022. Правителството обяви този ход на комисията като изненадващ.
По определение мораториумът е термин, който означава отсрочване или временна отмяна на действие, което се очаква или трябва да бъде извършено. Тази мярка се прилага в различни сектори, като един от последните беше този за плащанията по кредитите, отпускани от търговските банки, в началото на пандемия.
В настоящия случай това ще се прилага върху цените за електроенергия, топлоенергия и ВиК услуги, чието повишаване ще бъде задържано до 31 март 2022 г., независимо от събитията на отделните пазари. Мораториумът се налага само за битовите потребители на ток, вода и парно. Това означава, че токът няма да поскъпне за домакинствата. За бизнесите или т.нар. небитови потребители обаче цената е различна, тъй като те купуват електроенергия от свободния пазар.
Източник: Свободна Европа