В статия публикувана в Капитал се прави обзор на финансовите резултати на най-големите енергийни компании е България. Статията е част от класацията „К100: Най-големите компании в България.“
Оборотът в топ 35 се удвоява до 27.5 млрд. лв., а спечеленото е почти шест пъти повече. Причината за това са високите цени на енергийните продукти. Тъй като този тренд продължава, 2022 г. ще бъде още по-успешна.
Трите лидера в сектора са държавни – НЕК, АЕЦ „Козлодуй“ и „Булгаргаз“, и носят над половината от печалбата в класацията. Постъпленията на НЕК се увеличават с 61% до 4.1 млрд. лв., но положителният финансов резултат расте с внушителните 1300% – до 650 млн. лева. С този си резултат НЕК става втората по големина компания в България по приходи след „Аурубис“.
При АЕЦ „Козлодуй“ ситуацията е много подобна. Дружеството отчита най-голямата в историята на България печалба от 890 млн. лв., но реално тези пари не остават при него, а отиват през държавата обратно към бизнеса. Това е така, защото именно печалбата на ядрената централа осигурява средствата за компенсациите, които се изплащат за високите сметки на ток на фирмите от септември 2021 г. насам. За първото полугодие на тази година АЕЦ-ът постави нови рекорди – 2.7 млрд. лв. приходи (колкото са постъпления за цялата 2021 г.) и 1.7 млрд. лв. печалба.
Най-големият доставчик на природен газ в страната – „Булгаргаз“, също отчита изключително успешна година. Приходите се увеличават три пъти до рекордните за него 2.1 млрд. лв., печалбата също е внушителна – почти 64 млн. лв.
От данните на енергийните дружества за 2021 г. прави впечатление и изключително доброто представяне на т.нар. ЕРП-та. Става дума за електроснабдителните и електроразпределителните дружества на „Електрохолд“ (преди ЧЕЗ), ЕВН и „Енерго-про“. Всички те повишават значително приходите си и отчитат невиждани от години печалби.
При търговията с ток промените са свързани не само с оборотите, но и с играчите като цяло. Лидерът сред търговците на електроенергия за 2019 и 2020 г. – „Гранд енерджи дистрибюшън“, например е единственото дружество в класацията, което отчита понижение на приходите. По-интересно е изгряването на нова звезда в търговията с ток – „Номад енерджи къмпани“. Дружеството влиза директно на 16-а позиция в класацията и на четвърто място сред търговците на ток с приходи 679 млн. лева.
Що се отнася до останалите играчи – лидер на пазара е „Електрохолд трейд“ (преди „ЧЕЗ трейд“). Дружеството увеличава с почти 80% приходите си – до над 837 млн. лв., което се дължи най-вече на ръста в цените на тока, а не толкова на по-големи продажби. След него се нарежда „Енерго-про енергийни услуги“, като оборотът е бил увеличен почти три пъти. Третият по обем на приходите търговец в страната през 2021 г. е бил „ЕВН трейдинг Саут Ийст Юръп“.
В топ 35 има и три дружества, които освен с електроенергия търгуват и с природен газ. Това са „Акспо България“, „МЕТ Енерджи трейдинг България“ и „Удинекс“.
Двата национални преносни оператора – Електроенергийният системен оператор и „Булгартрансгаз“, пък отчитат около 50% повече приходи най-вече заради по-голямото потребление на ток и газ през миналата година спрямо 2020. И двете дружества са с големи печалби – ЕСО има 79 млн. лв., а „Булгартрансгаз“ – 140 млн. лв.
Целият материал четете на: https://www.capital.bg/biznes/energetika/2022/07/28/4370201_nai-golemite_energiini_kompanii_izbuhvane_v_prihodi_i/
Източник: Капитал