12.6 млрд. лева от ЕС и над 8.2 млрд. българско съфинансиране – това е рамката на четвъртия вариант на Плана за възстановяване и устойчивост. Зеленият преход заема водещо в плана, като концентрира 38.1% от общите предвидени разходи, при заложен минимум от 37% от регламента на Европейската комисия.
Най-старите сгради ще получат 100% безвъзмездно финансиране. Тези, които имат енергиен клас D, а това са основно построените между 1991 и 2001 г., ще могат да разчитат на 85% от парите за саниране. Останалата част ще е съфинансиране от собствениците. Отделно 140 млн. лв. са отделени за фотоволтаици на покривите на еднофамилни къщи, които не са свързани към топлофикация или газоразпределителна компания. При тях националното финансиране е за 100 млн. лв.
Навлизането на зеления водород в енергетиката ще се подпомогне с 330 млн. лв., които са за изграждане на инфраструктура за преноса му, както и на други нисковъглеродни горива за захранване на електроцентрали във въглищните региони. Други 68.4 млн. лева са предвидени за подпомагане на пилотни проекти за производство на зелен водород и биогаз.
Нова газова централа ще има държавата в ТЕЦ „Марица Изток 2“. Тя ще бъде с мощност от поне 1000 мвт и ще бъде подкрепа по плана с 498.7 милиона лева. За проекта е предвидено национално съфинансиране за 1.16 млрд. лева. Така се очаква новата газова мощност да струва около 1.6 млрд. лева като не е ясно откъде ще дойде българското финансиране за нея.
За изграждане на минимум 1.7 GW мощности на ВЕИ и батерии са предвидени 877.7 млн. лв. евросредства и 1.78 млрд. лева съфинансиране. Механизмът е планиран с шест тръжни процедури през половин година, считано от 1 януари догодина. Всеки търг е за предоставянето на поне 285 мегавата възобновяеми източници. Реализирането на проекта ще бъде подкрепено от безвъзмездна финансова помощ за инвеститора с най-висок капацитет. Батериите се очаква да бъдат с капацитет за поне 4 часа и мощност, покриваща минимум 25% от общия капацитет за производство на ВЕИ на централата. Построяването на тези 1.7 гигавата ВЕИ мощности с батерии е предвидено до края на 2025 г.
Други 92,5 млн. лв. са предвидени за пилотен проект за производство на енергия от геотермални източници. Бъдещата геотермална централа ще е с мощност от 5 МВ за производство на електроенергия и 30 МВ за топлинна енергия.
Четвъртата и към момента финална версия на плана е публикувана на:
https://nextgeneration.bg/upload/55/%D0%9D%D0%9F%D0%92%D0%A3_July2021.pdf