Прилагането на 15-минутния период на сетълмент на балансиращ пазар стартира от днес, 1 октомври. Досега периодът на сетълмент бе 1 час. Въвеждането на период на сетълмент от 15 минути е в съответствие с Регламент (ЕС) 2017/2195 от 23.11.2017 г. и е ангажимент българското правителство в Плана за възстановяване и устойчивост.
Както е известно ЕСО беше готов с въвеждането още на 1 юли, но се наложи отлагане поради липса на готовност от страна на пазарните участници, позабавилата се промяна в нормативната рамка, която да регламентира въвеждането на 15-минутния период на сетълмент, както и заради твърдението, че на БНЕБ липсват 15-минутни продукти за търговия.
Проведената подготовка в тестова среда с пазарните участници даде непълни и противоречиви резултати. Поради липса на част от данните от меренето и неучастието на редица пазарните участници тестовете не позволиха да се направи оценка на въздействието върху пазара от въвеждането на 15-минутния период на сетълмент. Съответно пазарните участници не успяха да направят анализ на промените, стъпващ на реални данни и съответно да пренастроят системите и процесите си, като по този начин минимизират риска от негативни последствия за клиентите си, породени от избързване с въвеждането на новия модел. Проведените тестове от ЕСО с пазарните участници бяха недостатъчни. В резултат въвеждането на 15-мунитния период на сетълмент ще създаде предпоставка за драстично увеличение на разходите за балансиране на координаторите в най-трудния зимен период.
Въпреки редицата искания за отлагане на въвеждането на 15-минутния период на сетълмент, това няма да бъде възможно след стартирането на 15-минутна търговия на БНЕБ. Това е така, тъй като изтича предоставената на КЕВР дерогация до края на 2023 г. или до въвеждането на 15-минутни продукти за търговия от страна на българската борса. Тъй като последното условие е изпълнено към 1ви октомври, дерогацията се прекратява. По регламент КЕВР няма право да поиска втора дерогация.
Макар невинаги да се съществена част от фактурите, разходите за балансиране могат да съставляват до 5%-10% от крайната цена на електроенергията. С очакваните високи цени през следващите месеци ще се увеличава и тяхната абсолютна стойност. Затова беше много важно новият модел да се тества в пълнота предварително, а не тестването да бъде в реална среда от 1 октомври. Очакванията са 15-минутния сетълмент първоначално да доведе до увеличени разходи за балансиране, докато не се адаптират координаторите на балансиращи групи.
Източник: 3e-news