Европейската федерация на енергийните търговци (ЕФЕТ) публикува своето проучване за развитието на газовите пазари през 2020 г. Идеята, която стои зад доклада, се заражда от наблюдението, че много нови виртуални търговски точки и газови пазари, възникващи в Европа се създават по различни начини. Разработването на входни / изходни системи и хъбове носи значителни ползи за потребителите и пазарите. Разликите в изпълнението обаче водят до увеличени разходи по сделките (както за търговци, така и за оператори на хъбове) и рискове, както и ненужни нива на сложност, което в крайна сметка намалява общите ползи, произтичащи от вътрешния енергиен пазар.
Това доведе до въпроса: може ли ЕФЕТ да разработи модел на „най-добри практики“, базиран на опита си (добър и лош) на други пазари, който да бъде използван за съветване на регулаторите и операторите на преносни системи за това какво търсят търговците на добре функциониращия пазар на газ . Целта на ЕФЕТ е да изготви полезно и практично ръководство, което да насърчи сближаването в начина на проектиране на пазарите на газ и което да може да се използва за насърчаване на ликвидността.
Критериите за оценка на най-добрите практики на пазара на газ включват 20 ключови показателя предложени от ЕВФЕТ. В зависимост от нивото на постигане на тези показатели всеки показател се оценява се оценява с 0, 0.5 или 1. Следователно максималният резултат за модел на „най-добра практика“ е 20, а най-ниският резултат е 0.
През тази година проучването на българския пазар на газ има резултат 7.5 точки, което е един от най-ниските резултати в сравнение с останалите страни от ЕС. С най-ниската оценка 0 са идентифицирани следните показатели:
- Определяне на референтна цена в договорите в случай на неизпълнение
- Агенция, която ежедневно да докладва и публикува пазарните цени
- Доброволни маркет-мейкъри участващи на пазара
- Участие на брокери
- Надеждна пазарна цена, която се използва като бенчмарк
- Ликвидност на спот пазара (дневни и седмични продукти)
- Ликвидност на дългосрочния (форуърд) пазар (месечни продукти или с по-дълъг срок на доставка)
Достъп до пълния анализа на ЕФЕТ на: