Правителствата и индустриите по света се борят с предизвикателствата от кризата породена от корона вируса, която засяга икономиката и ежедневието. Разгръщащото се икономическо забавяне се усложнява от срива на глобалните цени на енергийните продукти (петрол, газ, електроенергия и др.) и сериозния спад в глобалното търсене на енергия. С излишък от предлагане на световните енергийни пазари и значителна промяна при търсенето, настоящата ситуация няма прецедент.
В резултат от мерките взети в борбата с корона вируса през последните седмици се наблюдава драстичен спад на цените на електроенергията в България и региона, включително на дългосрочни форуърдни и фючърсни продукти. Дневните борсови цени в периода на извънредно положение се движеха между 14.84 и 62.72 лв./MWh, като цени над 60 лв./MWh бяха по-скоро изключение. Станахме свидетели на периоди, където цените на българската борса се сринаха до 0.1 лв./MWh в последователни часове. Подобна беше ситуацията и на другите европейски борси. Най-крайни са примерите от Германия, където за кратък момент на 22 март имаше цени от минус 55 €/MWh. На този ден освен от въздействието на корона вируса, немският пазар беше силно повлиян от високото производство от вятър и слънце поради благоприятните метеорологични условия.
Фигура 1. Драстичен спад на българския енергиен фючърс за базов товар за месец април 2020 г.
Описаните по-горе ефекти, доведоха до положение, в което закупената предварително енергия от търговците, с цел гарантиране на доставките на своите клиенти, силно се обезцени. В същото време са възможни и сериозни затруднения във връзка с вече договорени търговски ангажименти на свободен пазар между дружествата от сектора, свързани с рязкото намаление на потреблението на стопанските клиенти в страната, които ограничават дейността си в резултат на провежданата национална политика за борба с разпространението на Covid-19. В момента, заради спада на потребление и на цените на електроенергийните пазари, търговците търпят съществени финансови загуби. На форуърдна база преди разгръщане на пандемията енергията за месеците март и април 2020 г. се търгуваше на нива между 100 и 110 лв./MWh. Към момента нейната пазарна стойност е под 60 лв./MWh и продължава да спада. В резултат разликата от 40-50 лв./MWh остава като негатив при доставчиците на електроенергия. Компании са изправени пред сериозни финансови рискове, което би застрашило изпълненията по сключени договор.
Най-осезаемо се вижда спадът на потреблението на електроенергия в Италия. Извънредното положение там действа от най-дълго време, защото Италия беше първата сериозно засегната страна в Европа. На Фигура 2 е илюстрирано драстичното намаление от 20% в потреблението на страната през последните 2 седмици на месец март.
Фигура 2. Среднодневен товар в Италия от началото на годината до 29.03.2020 г.
Търговците на електроенергия отчитат сериозен спад между 15% – 25% в консумираните количества на свободен пазар. Ситуацията е още много динамична, за да се правят финални оценки, но с темповете, с които големи енергийни консуматори обявяват намаляване на производствената си работа, този процент се очаква да нараства. Трябва да уточним, че драстичен спад в общото потребление няма. Случващото се засяга разпределението на електроенергия между двата пазара – регулиран и свободен. Заради ограниченията в работа на бизнеса потреблението на свободния пазар намалява. В същото време, тъй като все повече хора са принудени да работят и прекарват по-голяма част от времето си вкъщи, консумацията на електроенергия на регулирания сегмент се покачва. В крайна сметка тези два ефекта до момента се балансират и запазват общата консумация в страната на нормални нива. Последиците от намаленото потребление на свободен пазар, заедно с ниските цени в България и Европа, за които говорихме по-рано, поставят търговците пред ликвиден риск. Тоест липса на оборотни средства, с които да покриват текущите си задължения към своите доставчици.
Вече редица европейски държави обмислят прилагането на мерки за подпомагане на енергийните компании. За пример можем да посочим Гърция, където за борба с ликвидните проблеми при търговците правителството планира да въведе т. нар. механизми за гаранции, създадени като защитен чадър от министерството на развитието. Там фирмите за доставка на електроенергия и газ, подложени на натиск от финансовите последствия от пандемията с корона вирус, ще са сред предприятията на страната, които ще получат подкрепа за ликвидност от банката за развитие, която ще действа като гаранционен фонд. Освен това се планира служителите на енергийните компании да имат право на държавни надбавки към заплатите си с цел запазване на работните си места.
На фона на случващото се приоритет има запазване здравето на хората, но успоредно с това прилагането на мерки за облекчаване на икономическия удар по индустрията и бизнеса. Ако не бъдат предприети адекватни мерки, натискът върху енергийните компании ще се задълбочи. Последствията от това биха се предадат по цялата верига от производство до консумация, защото доставчиците на електроенергия са свързващо звено в тази верига.
Статията е публикувана в априлския брой на списание Ютилитис.