Министъра на енергетиката въведе забрана за износ на електроенергия в период, когато електроенергийната система беше стабилна и потреблението в страната се понижаваше в следствие на по-високите температури. В резултат през тези дни в България имаше свръхпредлагане, от което цените на борсата за дни 14.01 и 15.01 достигнаха изключително ниски нива между 43.59 лв/МВтч и 19.34 лв/МВтч спрямо цените в региона, където електроенергията на борсите се търгуваше между 66 и 32 евро за мегаватчас или на от 2 до 6 пъти по-високи цени от тези на БНЕБ.
От влизането в сила на решението на министерството загубиха държавните производители и търговците на електроенергия. Така например днес (16.1.2017) два от блоковете на ТЕЦ Марица Изток 2 не работеха, а в неделя централата оперираше на приблизително 60% от пълния си капацитет при положение, че е налице търсене на електроенергия в региона.
Напомняме, че никоя друга съседна страна не е спряла износа си на електроенергия и дори Гърция, в която имаше такава забрана, я отмени в петък. Въпреки това забраната върху износа в България продължава да е в сила, а срокът за нейното прекратяване остава неясен.
Държавната намеса в работата на електроенергийния пазара, освен че доведе до изкривяване на цените на пазара, постави търговците, изнасящи енергия от страната, в затруднено положение. Те реализират ежедневни загуби, свързани с невъзможност за изпълнение на условията по сключените от тях договори и са принудени да закупуват по-скъпа енергия от съседни страни с цел покриване на част от търговските си ангажименти.
Подобно необосновано вмешателство на пазара е в несъответствие с изискванията на европейския Регламент за интегритета и прозрачността на пазара за търговия на едро с енергия (REMIT). Това породи и интереса на Европейската комисия по случая, която е изискала от Министерство на енергетиката повече подробности около наложената забрана.
Източник: Капитал