„Енергийната борса, като всяка друга, се нуждае от ликвидност и прозрачност. Именно прозрачността е едно от основните й предимства. Нейната основна задача е да улесни търговията и да даде пазарна референтна цена“. Това каза Владимир Дачев, изп. директор на ЧЕЗ Трейд България и зам. председател на Асоциацията на търговците на електроенергия в България в предаването Investbook на Bloomberg TV. Борсата гарантира сигурност и за продавачите, и за купувачите. На продавачите – че ще си получат парите за предоставената електроенергия, а на купувачите – че ще си получат електроенергията и то по един улеснен, стандартизиран начин.
По думите му колебанията в цената през първите 20 дни са нормални, защото пазарът се опитва да намери равновесната точка: „Трябва да се има предвид, че българските играчи не са добре подготвени. Те още са нови и е твърде рано да се правят прогнози за цената“. „Нормално е в началото да има известни колебания и известна доза несигурност“. За борсата е важно, по думите на специалиста, да бъдат привлечени повече участници,за да има конкуренция.
„Пазарът на електроенергия е много чувствителен към предлагането и много зависим от него“. Експертът подчерта, че всички производители трябва да бъдат стимулирани да участват, защото „конкуренцията на пазара ще го успокои и ще привлече повече купувачи“.
Според Дичев един по-ранен час на затваряне на Българска независима енергийна борса (БНЕБ) ще привлече повече търговците и то тези, които извършват сделки с електроенергия на външните пазара. Те биха могли да комбинират енергия, която да докарват от съседни пазари на българската борса и обратното. Към настоящия момент борсата се явава последна възможност преди балансиращия пазар в страната и със сегашния час на приемане на оферти, търговията на БНЕБ трудно може да бъде интегрирана в регионалния пазар.
„В момента българската борса е т.нар спот-пазар или краткосрочен пазар. На този пазар се продава около 5 до 10 процента от физически търгуваната и произвеждана енергия. Той не може да служи за формиране на референтна цена. Поради тази причина на европейските пазари се пускат т. нар. физически форуърд договори, които завършват с покупка и физическа доставка на електроенергия. Това дават малко по-дългосрочна перспектива за цената“, каза още Дичев.
Той допълни, че в публичното пространство се е коментирало, че предстои да бъдат пуснати дългосрочни двустранни договори на борсата. Според него „това би било добре, но думата „задължително“ не трябва да присъства, защото може да се окаже доста изкушаващо“. Той каза също, че борсата не трябва да бъде единственият инструмент, чрез който да се търгува електроенергия:
„Ние, като търговци, изцяло поддържаме идеята, че трябва да има различни форми на търговия – електронни платформи на централите, енергийна борса, двустранни договори, брокерски екрани за внос и износ на електрическа енергия. Така ще може да се комбинира най-доброто в полза на клиентите“.
Вижте цялото интервю в предаването Investbook (след 2:49 мин.)
Източник: Bloomberg TV