От май до началото на септември борсовата цена на тока у нас се увеличи почти двойно от 117.42 лв./МВтч до 218.17 лв./МВтч през август. През септември (към 29.09.2021) нивата са още по-високи – 244.0 лв./МВтч. Въпреки това цената на едро на електроенергията в България през септември е втората най-ниска такава в Европа, като водач е Полша.
В същото време никой на пазара не вижда тенденции за спад на цените. Освен ако не се вземат по-съществени мерки извън чисто финансовите компенсации, каквито засега се обсъждат само за бизнеса. Проблем обаче е, че ценовото торнадо скоро ще застигне и бита. Електроснабдителните дружества имат нормативно основание да искат повишение на цените и за домакинствата от 1 януари 2022 г. Председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов вече предупреди за тази опасност.
В началото на август високите цени на електроенергията в България накараха големи енергийноинтензивни предприятия, сред които например КЦМ, временно да спрат работата. Същата съдба сега сполетява и компании част от европейската индустрия.
Заради рекордната цена на природния газ американският производител на торове CF Industries Holdings затваря два свои завода във Великобритания, съобщава The Wall Street Journal. Това не е единичен случай в страната – заради високите цени на енергията производителите на стомана също спират производството си за дни, когато цената на електроенергията е прекалено висока.
За справяне с ръста на цените у нас вече трета седмица се обсъждат мерки с участниците на пазара и Министерство на енергетиката. Работодателите настояват за преки компенсации от страна на държавата за покриване на по-високите сметки за ток. Други предложения са свързани с промени при предлагането и насочване на търговията към по-дългосрочните сегменти на борсата, където могат да се сключват договори с доставка седмица, месец, тримесечие , половин година, година и т.н. Именно заради голямата експозиция на търговци и консуматори към пазара ден напред, където електроенергията се търгува ден за ден, ефектът от увеличаващите се цени засяга почти всички участници на пазара. Дискусиите за мерки за подпомагане на бизнеса продължават, а планът на служебния кабинет у нас се очаква да стане ясен тези дни.
Галопиращите цени на природния газ и електроенергията принуждават и европейските правителства да дискутират милиарди евро помощ за домакинствата и засегнатите доставчици на фона на нарастващи тревоги за задълбочаване на енергийната криза през зимата.
Италианският премиер Марио Драги обяви мерки на стойност 3 милиарда евро, за да се смекчи покачването на цените на енергията за домакинствата и малките компании, предаде Франс прес в четвъртък. Без намесата на правителството през следващото тримесечие цената на тока може да нарасне с около 40 процента, а на газа – с 30 на сто, обясни премиерът пред представители на конфедерацията на италианската промишленост. По тази причина кабинетът е решил да премахне за последното тримесечие на годината инфраструктурните разходи за газ за всички, както и разходите, свързани с електричеството за домакинствата и малките предприятия, допълни Драги.
Плановете на Италия идват след решението на Испания през миналата седмица да атакува свръхпечалбите, които правителството смята, че са натрупали енергийните компании, като същевременно даде данъчни облекчения за потребителите.
Франция вече обяви по 100 евро субсидия за близо 6 милиона домакинства с ниски доходи. . Правителството на Великобритания също обсъжда да предостави на енергийните дружества извънредни заеми, обезпечени от държавата, да поеме нерентабилни клиенти на банкрутиращи по-малки доставчици, като прогнозата, че няколко компании могат да фалират до дни.
Министърът на енергетиката на Гърция – Костас Скрекас съобщи, че се въвежда специална схема за компенсации. Схемата на стойност 150 милиона евро включва 9 евро субсидия за първите 300 киловата електроенергия, изразходвани в жилището за месец. Правителството поема увеличението на цената на тока, независимо от доставчика. Мярката ще бъде в сила до края на годината.
Източници: Mediapool, Investor.bg