Отмяна на сегашната дължима такса от 5 процента върху приходите от продажба на електроенергията за всички ВЕИ централи въведени в експлоатация след 1 януари 2021 г, предлага председателят на парламентарната енергийна комисия Валентин Николов. Предложението е част от проектозакон за изменение на Закона за енергетиката, което беше публикувано за обществено обсъждане на сайта на Националния комитет на България в Световния енергиен съвет: ТУК
Други съществени промени, които залягат в проектозакона включват:
- Изкарване на производителите от ВЕКП и ВЕИ между 1 MW и 500 kW на свободен пазар от 01.07.2021
- Замяна на термина „Студен резерв“ с „Допълнителни услуги“
Причината за отпадането на 5% вноска към фонда „Сигурност на електроенергийната система“ е, че всички нови ВЕИ проекти нямат вече преференциални тарифи. Такава има само за покривни фотоволтаични инсталации до 30 kW. Новите производители от ВЕИ продават само по пазарни цени и задължението им да внасят във Фонда за сигурност на електроенергийната система по 5 процента от приходите от продажбите си им отнема съществен финансов ресурс.
По отношение на студения резерв в мотивите към Законопроекта е записано: „Спецификата на предложения подход спрямо сделките за закупуване на студен резерв е, че необходимата за сигурността на електроенергийната система разполагаемост ще бъде осигурявана от активни производствени мощности съгласно Регламент (ЕС) 2017/1485 на Комисията от 02 август 2017 г. Премахването на сделките за закупуване на разполагаемост за студен резерв представлява още една стъпка към въвеждане на механизъм за осигуряване на капацитет.“
Предложеният проект предвижда всички производители по чл. 162 (ВЕКП) от Закона за енергетиката и по чл. 31 (ВЕИ) от Закона за енергията от възобновяеми източници, с изключение на малките инсталации до 500 kW, да предлагат произведената от тях електрическа енергия по свободно договорени цени. Според вносителите това ще осигури допълнителни количества електроенергия, но по справка от последното ценово решение на Регулатора, тези количества ще са минимални в размер на приблизително 210 GWh (около 0.5% от производството на електроенергия в страната).
Предложеният Законопроект за изменение на Закона за енергетиката е наличен на: http://www.wec-bulgaria.org/download_file/view/174/
Източник: Национален комитет на България в Световния енергиен съвет, Mediapool