На 11.06.2015 в София се проведе годишната конференция „Индустрия, енергетика и околна среда“ организирана от индустриален клъстер Средногорие с подкрепата на Асоциацията на търговците на електроенергия в България (АТЕБ), както и на други организации и компании от сектора енергетиката. Събитието се осъществи под патронажа на Министерство на енергетиката.
В конференцията взеха участие г-н Николай Николов – Заместник-министър на енергетиката, г-н Бойко Малинов – Заместник-министър на околната среда и водите, г-н Делян Добрев – Председател на Комисията по енергетика, Иван Иванов – Председател на КЕВР, Мартин Георгиев – Председател на УС на АТЕБ, Владимир Дичев – Изпълнителен Директор на ЧЕЗ Трейд България и други участници от секторите – индустрия, енергетика и околна среда.
Форумът беше открит от г-н Николай Минков – Изпълнителен директор на индустриален клъстер Средногорие, който приветства участниците и пожела успех на събитието. Предвид края на регулаторния период 2014 – 2015 и определянето на цените на електроенергията за периода 2015 – 2016 влизащи в сила от 1 юли провеждането на конференцията се оказа платформата за дискусия между регулаторните органи и бизнеса в България. Във връзка с готвените промени и новите цени на електроенергията г-н Делян Добрев внесе яснота върху реалното увеличение предвиждано за индустриалните и битовите потребители и оповести подготвянето на наредба от страна на Министерство на енергетиката, която се очаква да облекчи цените за индустрията.
От КЕВР и Министерството на енергетиката увериха присъстващите, че предвидените мерки и нови цени са балансирано решение за справяне с проблемите в сектора енергетика и най-вече с натрупания дефицит от 3.7 млрд. в Националната електрическа компания (НЕК). Отговорните органи очакват промяната на цените да не повлияе бизнеса и домакинствата, но да спре натрупването на задължения и увеличаване на финансовата дупка, в която се намира НЕК. Зам. Министъра на енергетиката подчерта, че предприетите мерки не само в този регулаторен период, но и дългосрочните такива, като преподписването на договорите с двете американски централи, ограниченията за изкупуване на енергията от възобновяеми източници (ВИ) и изкупуването на енергията от високоефективно комбинирано производство (ВЕКП) ще доведат до стабилизиране на сектора и запазване на цените в дългосрочен план. Участниците от държавните институции изтъкнаха още стремежа си за пълна либерализация на пазара на електроенергия и се съгласиха, че е редно бъдещото определянето на цените да се осъществява единствено на пазарен принцип. Тогава задълженията на КЕВР ще бъдат сведени до регулиране цената на мрежовите услуги и мониторинг на пазара. От комисията очакват официалното стартиране на българската независима енергийна борса (БНЕБ) с борсов пазар „ден напред“ да се осъществи в началото на 2016, след завършване на предвидения тестови период от скандинавския оператор Nord Pool Spot. Борсата ще бъде механизъм за подпомагане и улесняване функционирането на либерализирания електроенергиен пазар у нас.
Във втория панел от форума бяха представени Българска федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК), Асоциацията на търговците на електроенергия в България, Електроенергиен системен оператор (ЕСО), както и компаниите Сименс и Био Пауър. Константин Стаменов от БФИЕК изрази своите опасения от поскъпването на електроенергията за индустрията, където тя представлява основен производствен разход и е пряко свързана с крайната цена на произвежданите стоки. Увеличение на цената на електроенергията може да направи българските стоки неконкурентни на европейските и световните пазари каза още Стаменов и призова за въвеждане на облекчения за индустрията и бизнеса в България.
Председателят на Асоциацията на търговците на електроенергия в България, Мартин Георгиев представи ключовата роля на търговците на свободния електроенергиен пазар. Той изтъкна също ролята и функциите на Асоциацията на търговците на електроенергия в България, като акцентира върху основните ѝ задачи – промотиране и подпомагане развитието на прозрачен и конкурентен либерализиран пазар на електроенергия в страната. АТЕБ е организация обединяваща водещите търговци на електроенергия и целяща да създаде и утвърди модерни икономически отношения в електроенергийния отрасъл.
Председателят на АТЕБ изказа препоръките си към Министерство на енергетиката, Комисията по енергетика и КЕВР за по-голяма прозрачност и диалог с всички заинтересовани страни при вземане на важни решения за сектора енергетика. Мартин Георгиев подчерта още значимата роля на износа за Българската енергетика, като стабилен източник на приходи за държавния сектор и призова за отпадане и неначисляване на всякакъв вид добавки върху електроенергията предназначена за износ. Георгиев констатира, че България е останала единствената страна в Европа, която прилага финансови ограничения върху енергията за експорт в разрез с Европейските директиви за създаване на единен вътрешен пазар.
Конференцията „Индустрия, енергетика и околна среда 2015“ завърши с панел свързан с добрите практики за опазване на околната среда и повишаване на енергийната ефективност в индустриалните процеси. Бяха представени добри корпоративни практики занамаляване на енергийното потребление и повишаване на качеството и безопасността на работната среда.
Трета годишна конференция „Индустрия, Енергетика и Околна среда“ позволи обсъждането на актуалните промени и решения за енергийния сектор, представи тенденциите на развитие при опазването на околната среда и осигуряването на устойчивост и илюстрира различни успешни практики за постигане на икономическо развитие и индустриален напредък.