Министерски съвет одобри новата програма за компенсиране на разходите на небитовите крайни клиенти на електрическа енергия, както и на мрежовите оператори, за закупуване на електроенергия за покриване на технологичните им разходи. Двете програми обхващат периода от 01.10.2022 до 31.12.2022 г.
Индикативният бюджет по програмата е в размер 3.594 млрд. лв. лева, от които 3.214 млрд. лева за небитови крайни клиенти и 380 млн. лв. за мрежовите оператори. Парите ще бъдат осигурени от приходите на фонд „Сигурност на електроенергийната система“ (ФСЕС), от допълнителни целеви вноски към фонда, идващи от държавните производители – АЕЦ Козлодуй, ТЕЦ Марица Изток 2 и НЕК.
Размерът на компенсациите за бизнеса продължава да се изчислява като разлика от средномесечната борсова цена и фиксираната цена от 250 лв./MWh. Компенсация за клиенти с цени под базовата цена от 250 лв./MWh не се предвижда.
ФСЕС ще изплаща компенсациите по програмата. Средствата ще се превеждат към доставчиците на електроенергия след като те са начислили компенсациите под формата на отстъпка във фактурите към крайните клиенти. Условията и редът за подаване на заявления от доставчиците, тяхното разглеждане и изплащането на средствата за компенсации се определят със сключените договори. Образците на договорите се одобряват от УС на ФСЕС и са публикувани на страницата на фонда. ФСЕС ще проверява дали издадените фактури от търговците са с начислена компенсация. След приключване на проверките ФСЕС ще превежда парите към търговците.
До сега фондът изплащаше компенсациите около 15- 18 число на месеца следващ месеца, за който са били начислени. Новият момент е, че ФСЕС ще може да извършва едно междинно плащане към търговците на електроенергия в рамките на месеца. Размерът на междинното плащане ще е до 80% от начислената отстъпка във фактурите на крайни клиенти към средата на месеца. За изчисляване на размера на междинната компенсация търговците и ФСЕС ще използват средната борсова цена за базов товар до „средата на месеца“. Средата на месеца“ може да бъде по-дълъг или по-къс период в зависимост от обявените дати за междинни плащания от ФСЕС.
Трябва да се знае, че допълнителната административна работа и финансовият риск се поемат изцяло и безвъзмездно от търговците на електроенергия. При драстичен ръст на цените в периода октомври – декември 2022 доставчиците ще бъдат изложени на риск от липса на средства за закупуване на електроенергия, което би довело до сътресения на пазара.