„Към 940 млн. лв. са предвидени като компенсация за бизнеса, приблизително 350 млн. лв. за ЕРП дружествата и около 20 млн. лв. за газ. До 2 млрд. е буферът, предвиден от държавния бюджет.“, изтъкна енергийният министър – Александър Николов. Той посочи, че периодът на компенсации се разширява до края на първото тримесечие на 2022 г.
Компенсацията за месеците декември 2021 и януари 2022 ще бъде отразена във фактурите на крайните клиенти на свободен пазар, които започват да се издават през февруари 2022 г. Компенсаторният механизъм е на база количествата активна електрическа енергия, върху която се начислява цена „задължение към обществото“, с фиксирана сума за подпомагане за съответния месец на потребление:
– Фиксираната сума за компенсация за месец декември 2021 г. е от 128,98 лв. на един MWh;
– Фиксираната сума за компенсация за месец януари 2022 г. е от 141,21 лв. на един MWh.
Размерът на компенсацията е изчислен като 75% от разликата между реалната средномесечна борсова цена на сегмента „ден напред“ на БНЕБ за съответния месец на потребление и базовата цена от 185.59 лв., но не повече от 30% от реалната борсова цена за месеца на потребление, което важи за декември, а за януари и остатъка от периода за изпащане на компенсациите не повече от 250 лв./MWh.
Новото е, че клиенти, които получават с 30% по-ниски цени спрямо борсовата цена за декември няма да се възползват от помощта. Ограничение има и за януари така че да се гарантира, че потребители със значително по-ниски цени от борсовата няма да могат да се възползват от компенсациите.
По отношение на мрежовите оператори е предвидено те да бъдат компенсирани в пълен размер за натрупания в периода юли – декември 2021 г. дефицит, породен от разходите им за електроенергия за технологични нужди. По закон мрежовите оператори закупуват енергията, необходима за покриване на технологичните им разходи, изцяло от свободния пазар. В същото време КЕВР определя прогнозна пазарна цена за покриване на технологични разходи, която за текущия регулаторен период е 131.27 лв./MWh за електроразпределителните дружества и 124.85 лв./MWh за ЕСО ЕАД. Тези стойности са значително под действителните борсови цени, оттам произтича и нуждата тези компании да бъдат компенсирани.
Източник: Publics.bg, Investor.bg, 3e-news