Получаването на финансови компенсации за небитовите потребители в това число фирми, болници, училища, административни учреждения, религиозни храмове и други ще бъде удължено да края на 2023 г. Това решиха депутатите в Народно събрание на 08.11.2022, като решението им влезе в сила от 11.11.2022 след публикуването му в Държавен вестник.
Първоначално проектът на решение предвиждаше компенсациите да бъдат за цена на електроенергията над 250 лв./MWh, но този праг беше свален на 200 лв./MWh По-ниският праг означава и повече средства за финансово подпомагане на бизнес клиентите. Размерът на компенсациите за 2023 година ще се определя като от средномесечната борсова цена се извадят 200 лв./MWh. Например, ако цената на борсата за месец януари 2023 година е 700 лв./MWh, размерът на компенсацията ще бъде 700 минус 200 или равен на 500 лв./MWh. Той ще се приспада от общата стойност на фактурата за електроенергия.
В първоначално обнародвания вариант на решение беше предвидено клиентите присъединени към мрежата на високо напрежение, става дума за енергоемките предприятия, да не получават пълния размер на компенсация, а 80% от него. Беше им дадена възможност при доказване на инвестиции в енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници този процент да стане 100%. Предвид нуждата от нотификация за подобно разделение, което се различава от стопроцентовото компенсиране до 200лв./MWh за стопанските клиенти на ниско и средно напрежение, депутатите промениха решението. Целта беше да се избегне процедура по нотификация, която можеше да продължи няколко месеца, в които стопанските потребители нямаше да имат право да получават компенсации. Затова решението на Народното събрание беше изменено и всички небитови потребители вкл. и тези на високо напрежение се компенсират на 100% от разликата между борсовата цена и 200 лв./MWh.
Някои анализатори и депутати определят начина на приложение на механизма за компенсиране като „раздаване на пари на калпак“. Причината за това е, че всички получават еднакъв размер на компенсация независимо от това колко е засегнат бизнеса им от високите цени на електроенергията. По този въпрос Министерство на финансите (МФ) отбелязва, че част от получателите на компенсации формират значителни печалби, защото биват свръхкомпенсирани. Публикуваме по-долу конкретния текст от МФ:
“Добрите резултати при постъпленията от корпоративни данъци индикират и за възможно свръх компенсиране на определени сектори от бизнеса, дължащо се преди всичко на широкия обхват на мерките за потребителите на електрическа енергия извън регулирания пазар. Много от предприятията вече прехвърлиха тежестта от високите цени на енергоносителите към крайните клиенти и домакинствата и липсата на фокус на мерките за изплащане на компенсации доведе до изкривяване на финансовите им резултати и формиране на значителни печалби.”