В материал публикуван в 3e-news се отбелязва, че стойността на квотите за въглероден диоксид в Европа затвърждава тенденцията си за ръст. След като за пръв път преди пет дни стойността на фючърсите за декември удариха над 50 евро за тон, увеличавайки се над два пъти в сравнение с нивото преди началото на пандемията от коронавирус, в понеделник 10 май вече са на ниво от 51.82 евро за тон.
От декември миналата година цените на квотите бележат възходяща тенденция, а това тревожи големите потребители и енергоинтензивните индустрии. Анализаторите отбелязват необходимостта от наличието на ефективна стратегия от страна на потребителите за използване на алтернативни източници на електроенергия. Те виждат такава възможност в ефективното използване на възобновяеми източници на енергия (ВЕИ), но подчертават ролята на договорите за изкупуване на електрическа енергия (англ. Power Purchase Agreement – PPA), чрез който се урежда отношенията между производителите и купувачите на електрическа енергия. Засега обаче голяма част от потребителите изглежда не са готови за това, особено в сектора на енергоинтензивните индустрии. Високата цена на емисиите прави пазара на електроенергия като цяло трудно прогнозируем и рисков.
На този фон притеснение продължава да поражда и повишаващата се цена на природния газ на TTF. Ръстът на спотовата цена на газа, отчетен в средата на януари все повече притеснява участниците. В последния работен ден на април, по данните на ICE цената на фючърсите на TTF за юни бяха на ниво от 23.3 евро за MWh. В ранния следобед на 10 май, цената на TTF вече е на ниво от 25.0 евро за MWh.
От друга страна нивото на запълване на европейските подземни газохранилища остава слабо, въпреки че според данните на GIE вече се наблюдават по-стабилно ниво на нагнетяване. Най-общо за газов ден 3 май нивото на запълване на европейските газохранилища е 341.1998 TWh. Конкретно за България данните сочат, че нивото на запълване вече расте до 0.8498 TWh.
Източник: 3e-news