Новинарският портал Serbia Energy информира, че румънската агенция за събиране на данъци ANAF е изготвила законопроект, който въвежда 80% данък върху приходите, генерирани от енергийните продукти, надвишаващи 91 евро/MWh.
Средната цена на електроенергията на спот пазара през декември, когато 40 % от електроенергията, доставена на крайните потребители, беше закупена от този пазар, беше 230 евро/MWh и високата цена на въглеродните квоти беше отчасти причина за това увеличение. Ето защо производителите на електроенергия, базирани на въглища и газ, ще бъдат освободени от този данък.
Данък върху непредвидените приходи, подобен на този, предложен от ANAF, беше обявен от правителството в края на миналата година като източник за финансиране на субсидиите за енергийни потребители, които бяха наложени от ноември и ще бъдат продължени от правителството за периода февруари-март 2022г.
В същото време този непредвиден данък върху приходите може да се разглежда като начин за компенсиране на разликата между производителите на електроенергия, които изгарят изкопаеми горива, за които данъкът е отменен, и другите производители на електроенергия. В известен смисъл това има ефект на временно компенсиране заради високите цени на квотите CO2.
Много енергийни компании обаче предупредиха, че дори временното въвеждане на такъв данък ще окаже голямо влияние върху обема на дългосрочните инвестиции в енергийния сектор. Италианският Enel планираше да инвестира 2 милиарда евро w Румъния, но преразглежда плановете си, след като правителството реши да ограничи цените на енергията и да наложи непредвиден данък върху приходите, включително в сегмента на производството на енергия от възобновяеми източници. Според главния изпълнителен директор на Enel Group Франческо Стараче обемът на инвестициите ще бъде намален, ако мерките останат в сила. Enel смята, че мерките, наложени от румънските власти, са неправилни, обезкуражават инвеститорите, създават нестабилност, не решават структурни проблеми и трябва да бъдат променени, както се случи с мерките, предприети от други правителства в Европа.
Източник: Serbia Energy