През 2022 година имаме изключително високо производство на електроенергия, равно на 50.4 TWh за цялата година. В структурата на производството доминираха топлоелектрическите централи, използващи въглища, следвани от ядрената централа АЕЦ „Козлодуй” и ВЕЦ, като процентното разпределение по видове централи е показано на Фигура 1.
Фигура 1. Процентно производство по видове технологии в България през 2022 г.
През 2022 г. произведеното количество електроенергия е нараснало с 5,7% спрямо предходната година. Този ръст идва от увеличението в произведената електрическа енергия при кондензационните ТЕЦ и ВЕИ. При ВЕИ най-голямо повишение имаме при фотоволтаичните централи (ФтЕЦ), които са произвели с 33% повече, отколкото през 2021 г. Причините са увеличение в инсталираните мощности от ФтЕЦ и повече слънчеви часове през 2022 г. През 2022 г. износът на електроенергия е на рекордни нива от 12.2 TWh, което е увеличение с 39% спрямо предходната година, нареждайки България на трето място сред най-големите износители на електроенергия в Европейския съюз.
Електропроизводствените мощности осигуряват потреблението в страната и дават възможност за износ на електрическа енергия. Към настоящия момент, инсталираните мощности за производство на електрическа енергия в ЕЕС са 13 247 MW, а разполагаемата мощност е 10 771 MW.
Фигура 2. Инсталирани мощности в България по видове технологии, като общата инсталирана мощност в страната е 13.2 GW
Предвид високото производство прави впечатление, че потреблението вътре в страната е на по-ниски нива спрямо предходната година. Намалението е 1.8%, като основен фактор за това са меките есенни и зимни месеци през 2022 г. и намаляване на потреблението заради високите цени на електроенергията. На Фигура 3 се вижда, че измененията в потреблението за последните 10 години варират в тесни граници по-малки от 3 TWh. Рекордна в разглеждания период е 2017 година с 39.14 TWh. През 2017 година имахме изключително студена зима, която допринесе за високите стойности при потреблението в страната.
Фигура 3. Потребление на електроенергия в България за последните 10 години
Източник: Стратегическа визия за развитие на електроенергийния сектор, ЕСО