Статия публикувана от Investor.bg разглежда развитието на технологиите за производство на водород, както и цените, на които се търгува. По-долу е направена извадка от статията, а целия материал четете на: https://www.investor.bg/analizi/91/a/kolko-sthttps:/www.investor.bg/analizi/91/a/kolko-struva-proizvodstvoto-na-vodorod-328319/ruva-proizvodstvoto-na-vodorod-328319/
Открит още през 1520 година от швейцарския учен Парацелз, водородът днес е в основата на бъдещото развитие на световната икономика. Той е сочен като основна суровина в стратегията за декарбонизация за секторите, които не могат да бъдат електрифицирани.
Водородът и днес се използва в някои индустрии като 95% от него се произвежда с помощта на изкопаеми енергийни източници или т.нар. „черен“ водород. Водородът произведен от природен газ (метан) или петролни продукти е с цена около 1600 евро на тон, а от въглищата – към 1000 евро на тон, става ясно от публикация на комисията по наука и технологии във френския сенат.
При производството се емитират около 9-13 тона въглероден диоксид на тон водород при производството от метан и между 13-18 тона при производството от петрол. Най-замърсяващо е производството на водород от въглища – 20 тона от добитите по открит способ въглища и 24 тона – за закритите мини.
Но плановете предвиждат намаляване на емисиите въглероден диоксид и отказ от изкопаемите горива. Затова и основна задача е как да бъде произвеждан водородът, така че да отговаря на екологичните цели. Една от първите идеи, които възникват, е да се използват съществуващите технологии, но съчетани с улавянето и съхранението на въглеродния диоксид. По този начин се получава т.нар. „син“ водород.
С технология по улавяне и съхранение емисиите намаляват до под 5 тона, когато суровината е метан или петрол. Според данните в момента улавянето и съхранението на въглероден диоксид струва около 2000 евро на тон, с хоризонт цената да падне до 50 евро на тон в дългосрочен период.
Но технологията, която ще намали емисиите от водорода, реално оскъпява производството му с между 500 и 2000 евро на тон, или с 30-125%.
Много по-голям интерес в последните месеци обаче предизвиква обаче методът на електролизата. При него с помощта на 9 литра вода и 55 киловатчаса електроенергия се произвежда 1 килограм водород.
Но засега електролизата е значително по-скъпа спрямо производството на водород от изкопаемите горива – между 4000 и 6000 евро на тон, макар че ако бъде използвана енергия от възобновяеми източници, ще се получи т.нар. „зелен“ или „чист“ водород, към който са насочени надеждите за беземисионна икономика до 2050 година.
Цялата статия е достъпна на: