Комисията за енергийно и водно регулиране прие изменение и допълнение на Методиката за определяне на цените на електрическата енергия на доставчика от последна инстанция. Обхванати от промяната ще бъдат на 250 000 фирми, които не са избрали доставчик на електроенергия на свободния пазар и се снабдяват от Доставчик от последна инстанция.
Промените в Методиката са насочени към малките и средни бизнес потребители, които са на свободния пазар на електроенергия. Това е най-скъпият начин за снабдяване, който има „наказателни“ цени с цел да стимулира потребителите да сключат договор с доставчик на електроенергия.
С приетите промени в Методиката се променя формулата, по която се определя цената на електроенергията от ДПИ, което ще позволи потенциално сметките на небитовите потребители снабдявани от ДПИ да бъдат намалени с 15 лв. до 30 лева на MWh. Мярката ще е краткосрочно и ще действа в рамките на 3 месеца, считано от 1.11.2021 г. като през това време потребителите на ДПИ следва да сключат договори с доставчици на електроенергия от свободния пазар, за да не заплащат електроенергия по цени на ДПИ, където тя е значително по-висока.
Цдпи = (90%*Цпдн + 10%*Цнбп)*(1 + Кд)
Цдпи – средна продажна цена на електрическата енергия, в лв./MWh;
Цпдн – цена на електрическата енергия на пазара ден напред за съответния час, в лв./MWh;
Цнбп – цена за недостиг на балансиращия пазар за съответния час, в лв./MWh;
Кд – компонента за дейността „доставка на електрическа енергия от ДПИ“= 5% (обаче не може да надвишава 10лв./MWh).
Съгласно Методиката средната продажна цена на електроенергията на ДПИ е обвързана с цената на електрическата енергия на пазарен сегмент „Ден напред“ на организирания борсов пазар на електрическа енергия, като включва и компонента за дейността „доставка на електрическа енергия от ДПИ“. С приетите изменения, за посочения 3-месечен период, тази компонента ще бъде в размер на 5 на сто, но не повече от 10 лв./MWh, което ще намали средната продажна цена за клиенти на ДПИ. Друга причина за потенциалното намаление е промяната на коефициентите Цпди и Цнбп, които първоначално бяха съответно 80% и 20%, т.е. делът на по-високата цена на балансиращ пазар беше с 10% повече във формулата.
Източник: Комисия за енергийно и водно регулиране