В края на миналата години КЕВР предложи изменение в правилата за работа на Българската независима енергийна борса (БНЕБ). То предвижда БНЕБ да има възможност временно да преустановява работата на един от екраните за търговия на сегмента Двустранни договори. Основните причини според КЕВР, които налагат допълнението в правилата са ниската ликвидност на екрана Continuous trading и съмнителните сделки сключвани на него. Напомняме, че подобни съмнителни сделки са и ежегодна практика и на другия екран Auction част от същия сегмент.
Против промените се обявиха две от трите организации, изпратили писмени становища до регулатора. Това са Асоциацията на търговците на електроенергия в България (АТЕБ) и Национална електрическа компания (НЕК). По-долу публикуваме част от мотивите на НЕК против измененията:
„НЕК ЕАД посочва, че в качеството на производител на електрическа енергия е законово задължено да продава електрическата енергия, произведена от собствени източници и ресурси единствено и само чрез търговските платформи на БНЕБ ЕАД. С новите ПРОБПЕЕ[1] и въвеждането на стандартизирани продукти на ЕСТ-ДД (електронната система за търговия – двустранни договори) възможностите на дружеството производител да продава гъвкави продукти с почасови отклонения с дългосрочен период на доставка са значително ограничени. Според НЕК ЕАД спирането на пазарен сегмент ЕСТ-ДД за неопределен предварително от оператора период „при липса на ликвидност или по друга причина“, които не са посочени изрично в ПРОБПЕЕ, е недопустимо и създава риск българските производители на електрическа енергия да нямат възможността да предложат за продажба и да реализират дългосрочни продукти на електроенергийния пазар в страната. Освен това БНЕБ ЕАД е единственият титуляр на лицензия за организиране на борсов пазар на електрическа енергия в Р. България и по силата на закона е задължено да администрира ЕСТ-РД , ЕСТДН и ЕСТ-ДД и да оперира съгласно следните принципи, посочени в чл. 2 от ПРОБПЕЕ:
- търговия с електрическа енергия чрез открит, прозрачен, недискриминационен и анонимен механизъм;
- формиране на референтни цени за всички търгувани стандартизирани продукти;
- сключване на сделки по лесен, бърз и сигурен начин.“
Позицията на АТЕБ е сходна, като реално не вижда никакви ползи от временното спиране на даден екран за търговия. Асоциацията отбелязва, че промените в ПРОБПЕЕ трябва да са по-скоро насочени към увеличаване на контрола от страна на КЕВР върху правилата (инструкциите), тарифите, продуктите и договорите на БНЕБ. Затова АТЕБ, предлага КЕВР да адресира съществуващите проблеми в работата на БНЕБ и да се намеси при определянето на Тарифата на таксите на БНЕБ, Спецификацията на търгуваните продукти и останалите спорни документи, които компрометират сигурността и нормалната работа на пазара.
Въпреки получените възражения по всичко личи, че регулаторът ще приеме първоначалните текстове, даващи право на БНЕБ временно да преустановява работата на екрани за търговия.
Източник: Комисия за енергийно и водно регулиране
[1] Правила за работа на организиран борсов пазар на електрическа енергия