АЕЦ Козлодуй
Печалбата на АЕЦ „Козлодуй“ за първото полугодие на 2020 г. е 126 млн. лв. Това става ясно от финансовия доклад, който публикува компанията. Спадът при печалбата е с 21,5% спрямо същия период на миналата година. Тогава печалбата на държавното дружество достигна рекордните 161 млн. лева. По-ниският финансов резултат се дължи на спада на приходите от продажби поради влошената пазарна обстановка, свързана с коронавирса, обясняват от компанията.
Оперативните приходи на дружеството са за 580 млн. лв. , което е с 57 млн. лв. по-малко спрямо същия период на миналата година. През първото полугодие на 2020 г. общия размер на финансовите постъпления в АЕЦ „Козлодуй“ е 725 млн. лв. Постъпленията от НЕК са за 145 млн. лв.
Произведеният ток от АЕЦ „Козлодуй“ за полугодието на 2020 г. е за малко над 8,1 млн. MWh., което е близко с производството през същия период на миналата година – забелязва се лек ръст от около 0,4%, сочат данните на дружеството. От компанията добавят, че двата блока са работили с понижена мощност през май и юни заради недостатъчните продажби на електроенергия на свободния пазар.
ТЕЦ Марица Изток 2
За първото полугодие ТЕЦ „Марица Изток 2“ е реализирала приходи от оперативна дейност за 231,4 млн. лв. което е драстичен спад с 27% спрямо същия период на миналата година. Тогава приходите на дружеството са били за 316,6 млн. лв. Това става ясно от финансовия отчет на дружеството за полугодието. Най-много са намалели приходите от продажби на свободния пазар на ток. Те са се сринали до едва 12,4 млн. лв. при условие, че за същото полугодие на 2019 г. са били за 184,8 млн. лв. Всичко това се компенсира от приходите, които централата получава от НЕК. Те са се увеличили от 108,2 млн. лв. през 2019 г. на 209,5 млн. лв.
За полугодието на 2020 г. държавната централа отчита загуба от 128,7 млн. лв., става ясно още от финансовия отчет на дружеството. Загубата е с 41,6 млн. лв. по-малка спрямо същия период на 2019 г., когато бяха отчетени рекордните 170,3 млн. лв. „минус“ за предприятието.
Според данните на централата разходите за квотите за първото полугодие на годината са за 130,2 млн. лв. Отделно дружеството е превело 11,2 млн. лв. на Фонд „Сигурност на електроенергийната система“, а за цена за достъп до електропреносната мрежа са дадени 3,5 млн. лв. В настоящата ситуация дружеството продължава да разчита основно на БЕХ и държавата, за да може да продължи да изпълнява дейността си.
Фигура 1. Продажби на АЕЦ Козлодуй и ТЕЦ МИ 2 на регулиран и свободен пазар за първите 6 месеца на 2020 г.
Национална електрическа компания
Националната електрическа компания отчита 50,3 млн. лв. печалба преди данъци за първото полугодие на тази година. Благоприятно влияние върху финансовия резултат оказват увеличението на приходите от продадена електроенергия от НЕК към Крайните снабдители, което компенсира по-малките приходи от свободния пазар на ток. Компанията отчитат и ръст на приходите от дивиденти, намаление на разходите за провизии и по-добра структура на закупената електроенергия през първото полугодие.
Въпреки добрите резултати през първото полугодие на 2020 г. НЕК продължава да работи в условията на отрицателен нетен оборотен капитал и влошен паричен поток. Производството на ток от големите ВЕЦ на НЕК е характерно за суха година и водните централи са произвели над 1,2 млн. мвтч електроенергия за полугодието. Количествата са по-малки с 5%, спрямо същия период на миналата година. Въпреки по-големите продажби на ток за Крайните снабдители от НЕК също отчитат проблемите с коронавируса като за полугодието са успели да продадат по-малки количества електроенергия на свободния пазар. От друга страна нивата на запълненост на язовирите в сравнение с 2019 г. са значително по-високи по данни на ENTSO-E.
Фигура 2. Водни запаси в язовирите 2020 г. спрямо 2019 г.
Източник: 3e-news