На 18 декември 2017 Съветът на Европейския съюз постигна съгласие по отношение на общ подход (позиция по преговорите) за регламент, който да установи общовалидни правила гарантиращи, че европейският вътрешен електроенергиен пазар е конкурентен, ориентиран към потребителите, гъвкав и недискриминационен.
Регламентът, който е част от пакета „Чиста енергия“ се фокусира върху консуматорите и значението на добре функциониращия вътрешен пазар. Документът предоставя повече права на консуматорите, както и предлага балансирани решения по отношение на регулираните цени, поставя регулаторна рамка пред енергийните общности и определя ролите и отговорностите на пазарните участници.
„Потребителите са наш основен приоритет в това законодателство. Целта ни е конкурентен пазар, който да осигури достъпна електроенергия за всички, но ние също предоставяме възможност на правителствата да помагат в случай на нужда. От друга страна, потребителите ще имат средствата позволяващи им да бъдат активни и да взимат информирани решения. Това ще гарантира, че пазарът на електроенергия наистина носи полза за европейския народ“- каза господин Кадри Симон, Министър на Икономиката и Инфраструктурата на Република Естония.
Общият подход ще позволи на Съвета да влезе в преговори с Европейския парламент от следващата година. Предложението на Съвета, което стъпва на предложението на Европейската комисия, съдържа следните основни елементи:
В бъдещия електроенергиен пазар, доставчиците свободно ще могат да определят цените. Това ще ограничи изкривяванията, ще насърчи конкуренцията и ще доведе до по-ниски цени на дребно. Държавите членки ще могат да регулират цените временно, единствено да подпомогнат и защитят енергийно бедните или уязвими битови потребители. Поредица от защитни пазарни мерки ще бъдат въведени за избягване на крос-субсидирането и дискриминацията на пазарните участници и гарантиране, че (трансгранично) функционирането на пазара на едро на електроенергия няма да се нарушава.
В допълнение всички страни членки ще подсигурят, че националните им регулаторни рамки позволяват на доставчиците да предлагат динамично тарифиране по договорите. Чрез предлагането на такъв тип договори, както и на други средства като умните електромери, потребителите ще бъдат ангажирани и активно ще участват на пазара. Споразумението включва специфични правила за инсталиране на умни електромери , които са устройствата за измерване на консумацията на електроенергия в реално време.
Рамка описваща ролята, функционирането и отношението към енергийните общества е създадена, за да се подсигури, че те допринасят по адекватен и балансиран начин към разпределянето на разходите в системата.
По отношение на съоръженията за складиране на енергия, държавите членки ще позволят, при определени условия, едновременно електроразпределителните оператори и преносните оператори да притежават, развиват, управляват и оперират такива съоръжения. Обществени консултации ще бъдат провеждани, за да се оцени потенциалният интерес на пазарните участници да инвестират в подобни съоръжения. Задачата за осъществяването на тези консултации ще бъде поверена на електроразпределителните дружества заедно с националните регулаторни органи.
На 30 ноември 2016 г., Комисията представи пакетът „Чиста енергия за всички европейци“, целящ да приложи стратегията от 2015 г. за Енергийния съюз с ориентирана към бъдещето политика в областта на климата.
Четири от осемте законови предложения в пакета целят преустройство на европейския вътрешен електроенергиен пазар. Освен този регламент, те включват ревизирани регулации по отношение на вътрешния електроенергиен пазар и Агенцията за сътрудничество между енергийните регулатори (АСЕР), както и предложение за нова регулация свързана с подготвеността по отношение на риска в електроенергийния сектор.
Източник: Съвет на Европейския Съюз