На 16 юли на енергийната борса е сключена анонимна сделка за доставката на електроенергия през последното тримесечие на тази година. Тя е станала на рядко използвания сегмент Continuous trading (или Непрекъсната търговия), при който имената на продавачите и купувачите остават скрити.
В случая е известно само, че са изтъргувани 50 MW базова мощност за четвъртото тримесечие на 2020 на цена 78.10 лв./MWh, или общата стойност на сделката е 8.62 млн. лв. В последствие става ясно, че продавачът е Топлофикация София ЕАД, а купувачът остава неизвестен . Притеснителното във въпросната сделка е постигната цена от 78.10 лв./MWh, защото тя e доста по-ниска от цените за същия ден, за същия продукт (Q4 2020) постигнати на Европейската енергийна борса – Q4 България 2020 = 95.74 лв./MWh и на унгарската енергийна борса – Q4 2020 = 95.99 лв./MWh. Котировките и на двете борси се използват за референтни от участниците на българския пазар и от КЕВР за определяне на прогнозната пазарна цена в България. Както се вижда има разлика от около 17.6 лв./MWh спрямо референтните котировки и сключената сделка, което може да се разглежда като пропуснати ползи за продавача в размер на около 2 млн. лв. Обяснението на Топлофикация София за сключената сделка е: „Постигнатата от „Топлофикация София“ ЕАД цена в сегмент “Двустранни договори” е в размер на 78,10 лв./МВтч. Това е значително по-висока цена от тази, на която се търгува електроенергията в момента. Актуалните цени на електрическата енергия на БНЕБ за периода 01 – 15 юли показват средна продажна цена е 69.74 лева.
В края на годината очакванията на експертите са за цени на електроенергията близки или по-ниски от тези, на които се търгува в момента. На база на информация, разпространявана от СЗО, както и от местните здравни органи, може с голяма вероятност да се очаква повторение на наложените строги епидемиологични мерки и това да доведе до нов спад на цените на електроенергията през есента.“
Възможно е да става дума за нарушаване на забраната за търгуване с вътрешна информация и забраната за манипулиране на пазара описани в европейския регламент REMIT, но това е от компетенциите на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) да бъде установено. КЕВР вече е започнала разследване по случая. Логично е, ако продавачът е искал да получи справедлива пазарна цена да организира търг на екран „Търгове“. Екранът предоставя възможност при равни условия купувачите да се конкурират помежду си.
Не за първи път ставаме свидетели на използването на екран „Continuous trading” за легитимиране на спорни сделки. Те обикновено се осъществяват чрез директен избор на оферти „Click trading” като по този начин се заобикалят оферти от други участници. Съмнителните сделки се сключват в рамките на няколко секунди или минути без другите участници да имат достатъчно време за реакция. Удобство е и че имената на компаниите не се публикуват. Всичко описано дотук е в разрез с първоначалната идея на задължителната търговия през борсата, целяща постигане на равнопоставеност и прозрачност на пазара на електроенергия.
Източник: Капитал, Топлофикация София ЕАД