На 11 декември ще стартира Българската независима енергийна борса (БНЕБ) в тестови режим и ще бъде извършена първата сделка с количества от АЕЦ „Козлодуй“ и ТЕЦ „Марица Изток 2“, това заяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова при откриване на форума „Година на реформа в енергетиката. Каква е посоката?“, организирана от 3e-news, econ.bg, novinite.com, inews.bg в сътрудничество с Института за енергиен мениджмънт и Българския енергиен форум. Така платформата ще бъде изпробвана, както от производители и търговци, така и от клиенти. Засега ще се продава само електрическа енергия по модела пазар ден-напред (day-ahead market), както и догодина, когато започне реалната търговия.
В последващ етап участниците ще имат възможност да купуват не само електроенергия, но и природен газ от енергийната борса. Процесът ще стартира на по-късен етап през 2016 година. В момента Българската независима енергийна борса разработва сегментa за свободна търговия със синьото гориво.
Анализите показват, че състоянието на НЕК, което е един от проблемите в сектора енергетика бележи положителна тенденция. Загубата на НЕК към 30 септември 2015 г. е 218 милиона лева в сравнените с 324 милиона през 2014 г., съобщи още министър Петкова. Тя посочи това като резултат от решението, което Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) прие на 1 август т.г. „Дефицитът на НЕК към момента е 3.7 милиарда лева, 2.3 милиарда лева от тях са в резултат от невъзстановените разходи от инвестиционни проекти като АЕЦ „Белене“ и „Цанков камък“, а 1.4 милиарда лева е тарифният дефицит, натрупан с годините в НЕК“, отчете енергийният министър.
„Тази седмица ще бъде много важна за българската енергетика“, посочи Петкова. Тя заяви, че предстои среща с експертите от Световната банка, на която да бъде направен анализ на междинния доклад за българската енергетика и да се коментира моделът за предстоящата либерализация на енергийния пазар. Процесът на либерализация ще се осъществи плавно, с оглед на защита на българските потребители от сътресения на енергийния пазар, ангажира се още енергийният министър.
По думите на председателя на КЕВР, доц. Иван Иванов, фондът „Сигурност на електроенергийната система“ ще играе съществена роля на либерализирания пазар на електроенергия, когато започне търговията с ток на борсата и по-конкретно за тези производители, които продават на преференциални цени – американските ТЕЦ-ове в комплекса „Марица Изток“, ВЕИ-тата и др. Когато на борсата бъде постигната цена, която е по-ниска от определената на конкретния производител, тогава Фондът ще му изплаща разликата. В обратния случай, когато производителят е продавал на борсата на по-висока от преференциалната му цена, той ще внася надвзетите суми във Фонда за сигурност на електроенергийната система, обясни Иванов.
За битовите потребители Комисията за енергийно и водно регулиране планира да издаде инструкция, в която ще бъдат посочени правата на битовите потребители за смяна на доставчика на електроенергия. Предвиждат се две процедури по отношение на това как потребителят да се обърне към операторът на електроразпределителната мрежа от една страна и директния доставчик на електроенергия от друга, обясни заместник-председателят на КЕВР Светла Тодорова. Тя подчерта, че според европейското законодателство не трябва да има пречки за смяна на доставчика на електроенергия. Услугата е безплатна.
Източник: 3e-news.net