АЕЦ „Козлодуй“ има намерение да въведе онлайн платформа за продажба на електроенергията си, която се разработва „със собствени средства и ресурси“. През януари това направи и ТЕЦ „Марица-изток 2“, която първа започна да използва този механизъм за търгуване, докато Националната електрическа компания (НЕК) използва практиката за двустранно договаряне в края на миналата година.
Така, изглежда, държавните енергийни дружества са започнали да се насочват към използването на все по-гъвкави механизми за продажба като онлайн търговия на електроенергия. Налаганите промени са продиктувани от все по-голямото либерализиране на пазара на електроенергия и необходимостта участниците да бъдат максимално адекватни на новите пазарни условия въпреки липсата борсов пазар.
Облекчени процедури
Промяната се вижда от обява на интернет страницата на атомната централа във връзка с облекчаване на процедурите за продажба на електроенергията и участието в тях. „В условията на динамично развиваща се пазарна среда, реално функциониращ балансиращ пазар, се поражда необходимостта да се търсят начини за подобряване на процедурите за продажба на електрическа енергия и участието в тях, чрез което да се осигури по-голяма гъвкавост, прозрачност и достъпност на всички търговски участници“, се казва в съобщението. На практика това, което се променя, е, че търговците ще могат да изпращат електронни оферти и да се информират онлайн за текущо предлаганите продукти.
От един месец АЕЦ „Козлодуй“ изпраща по електронната поща покана за всеки отделен търг, но участниците трябва да отидат лично до централата, за да подадат документите си. С новата система класирането на кандидатите да купят електроенергия ще се извършва автоматично, обясниха от централата за „Капитал Daily“.
И по-краткосрочни продукти
Oттам също допълниха, че при производствена възможност чрез платформата ще могат да се предлагат и по-краткосрочни продукти, включително и дневни доставки. Според търговци на електроенергия това ще облекчи комуникацията между централата и тях, която в момента се извършва по телефона и чрез писма.
„Пазарът в България се развива и започва да се търгува за ден напред. С новата система АЕЦ „Козлодуй“ ще бъде по-динамична и ще може да реагира по-бързо на промените“, коментира Мартин Георгиев, председател на Асоциацията на търговците на електроенергия. По думите му чрез новата система ще се спести и много административна работа на самата централа. От самата асоциация дори вече са правили предложение към държавната компания за въвеждането на онлайн система за продажба.
От АЕЦ „Козлодуй“ също коментираха, че реалните облекчения за участниците са спестяването на време и разходи. „Предвижда се участниците да преминат през регистрационен режим, с което ще се редуцира значително обемът на изискваната при всеки търг документация“, посочват още оттам.
Кога ще стартира и как ще работи
От атомната централа не дадоха еднозначен отговор кога точно ще стартира новата онлайн система за продажби, но посочиха, че това ще стане, когато успешно приключи тестовият й период. От обявата на сайта им обаче става ясно, че срокът търговските участници да се регистрират в онлайн търговете е 30 юни.
Вероятно новата система за продажби на АЕЦ „Козлодуй“ няма да се различава съществено от тази, която вече беше въведена от ТЕЦ „Марица-изток 2“ и която според участници на пазара работи много добре. Това означава, че предложенията трябва да съдържат цена за мегаватчас и количеството на заявената мощност. Всяка оферта може да бъде променяна или изтривана, докато тече търгът. Според регламента всеки участник може да подаде само една оферта от името на фирмата, която представлява. Самата регистрация ще става еднократно, като нейната актуализация ще се налага само ако настъпи някаква промяна при търговския участник.
Според търговци новата система за търговия няма да направи централата по-гъвкава в предлагането на продуктите си. Въпреки това подобна стъпка е в правилна посока и до голяма степен ще облекчи провеждането на търговете за електроенергия, които често са съпроводени с напрежение.
Източник: Капитал дейли