В края на 2022 г. влязоха в сила промените в Закона за прилагане разпоредбите на Закона за държавния бюджет, които задължават производителите на електроенергия и търговците да правят вноски във фонд сигурност на електроенергийната система (ФСЕС). Целта е средствата събрани от тези вноски да се използват за изплащане на компенсации към крайните небитови потребители на електроенергия заради високите цени на тока на свободния пазар.
Размерът на средствата, които трябва да плащат производителите с мощност над 1 MW се определя на месечна база, като разлика между постигнатата продажна цена и определен ценови таван (праг) за различните видове производители. Така например ВЕИ с договори за премии ще имат таван на приходите прогнозната пазарна цена определена от КЕВР. Всичко над нея ще се събира във ФСЕС. За останалите производители Министерски съвет определи таваните, както следва:
- АЕЦ Козлодуй = 180 лв./MWh
- ТЕЦ на въглища 350 лв./MWh + 1.32 х средномесечната цена на квотите за въглеродни емисии
- ТЕЦ, които горят отпадъци или биомаса = 350 лв./MWh + 0.9 x средномесечната цена на квотите за въглеродни емисии
- Производители от ВЕИ без договори за премия = 350 лв./MWh
Вноските от страна на търговците се определят на база на разликата между получените приходи и разходите увеличени с 10% за сделки на едро и с 15% за сделки на дребно (с крайни клиенти в страната). По отношение на събирането и изчисляването има много неясноти, които не намират отговор в предоставената форма за деклариране от фонд Сигурност на електроенергийната система. Не се знае дали вноските трябва да се извършват от юридически лица, които не са регистрирани в България, какъв тип сделки ще се облагат (напр. внос), разпоредбите касаят сделки сключени или с изпълнение в периода на действие на Закона и други. Неизвестностите при прилагането на новия закон водят до невъзможност за търговците на електрическа енергия да добият представа за реалния размер на целевите вноски към ФСЕС. Съответно компаниите ограничават дейността си на българския пазар, защото нямат ясна представа как ще се облагат доходите им.
Въпреки че средствата от производителите вече се събират във ФСЕС, Министерски съвет още не е одобрил програма, по която те да стигат до бизнес потребителите. Ако това не се случи в следващите няколко дни, много от небитовите потребители на електроенергия няма да получат или ще получат със закъснение компенсациите си за месец януари.