Министърът на енергетиката Теменужка Петкова обяви по време на енергийна конференция “Либерализация на енергийния пазар и новите тенденции в сектора“, организирана от Икономедиа, че „НЕК вече реализира положителен резултат от регулаторната си дейност.“ Освен това, годишната загуба на държавната компания е намалена близо 2 пъти от загубата от близо 600 млн. лв. през 2014 г.
Енергийният министър съобщи още, че Българска независима енергийна борса вече има 32 компании-участници и над 100 сертифицирани физически лица, които могат да търгуват. По нейните думи, следващите стъпки са свързани със закупуване на платформа за търговия с двустранни договори, която може да заработи още от 1 юли тази година, както и закупуване на платформа за търговия в рамките на деня през първото тримесечие на 2017 г.
Министър Петкова също така заяви, че скоро НЕК вече няма да е „единствен купувач“ в регулирания пазар. Подробности бяха дадени от Тони Томпсън, постоянен представител на Световната банка за България. Той съобщи, че все още не са финализирани анализите, поръчани от енергийното министерство и БЕХ, но има 3 аспекта, които са ясни. Първият от тях е, че за да се премине към конкурентен пазар, държавните централи трябва да продават всички произведени количества на трите платформи в БНЕБ – ден-напред (която вече работи, бел.р.), двустранни договори и пазар в рамките на деня. Този процес може да започне още от втората половина на 2016 г. Втората стъпка е преминаване от модела „единствен купувач“ за дългосрочните договори към модел с „договори за разлики“. Г-н Томпсън каза, че такива модели за дофинансиране на ВЕИ в условия на либерализиран пазар са познати от Великобритания и Финландия, а в Полша се използват за покриване на разликите по съществувалите по-рано дългосрочни договори с въглищни централи.
Третият ясен аспект от препоръките на Световната банка е свързан с дерегулацията на пазара за крайните потребители. На първо място, те трябва да бъдат насърчени да ползват по-малко електроенергия за отопление, а на второ място – ценовата дерегулация за тях да е последната стъпка от либерализацията в пазара. Според Тони Томпсън, този процес може да отнеме 3-5 години.
Официално обявено по време на конференцията беше създаването на сдружение – Национална енергийна камара. Тя обединява големите частни инвеститори в енергийния сектор – Българската фотоволтаична асоциация, Българска ветроенергийна асоциация, Асоциация Хидроенергия, EVN България, ЕЙ И ЕС България, Енерго-Про, Контур Глобал и ЧЕЗ България.
Оливие Маркет, изпълнителен директор на ЕЙ И ЕС България и един от председателите на камарата, представи 5-те основни цели на новата организация:
– легитимно представителство и защита на интересите на енергийните компании
– създаване на среда за диалог между компаниите и правителството и заинтересованите среди
– да се подпомогне устойчивото развитие на енергийния сектор
– подкрепа на най-добрите практики в енергийния сектор
– засилване на интеграцията на България в Енергийния съюз
Източник: Publics.bg