Потреблението на електроенергия в Европа е спаднало с 2 % (минус 56 ТВтч), като се е върнало към търсене от нивото на 2015 година. Това се случва при ръст на БВП от 1,4 % през 2019 г. Това става ясно от традиционния доклад на компаниите Energiewende (Германия) и Sandbag (Великобритания) за състоянието на електроенергетиката на Европейския съюз. Докладът е изготвен преди напускането на Великобритания на Европейския съюз.
Производството на електроенергия от лигнитни въглища в България спада, сочат данните от доклада. От графиките към доклада става ясно, че спрямо 2018 г., през 2019 г. производството на електроенергия от лигнитни въглища е спаднало с 1%, от хидроенергийни мощности – с 2 %, но пък вносът е нараснал (плюс) с 1 %. Отчита се спад и на консумацията на електроенергия с 1 процент, на производството с 2 %, но също и на СО2 – с 2 %. Производството на електроенергия за страните от ЕС (ЕС 28) е оценено на 3222 ТВтч. Потреблението на електроенергия в Европа е спаднало с 2 процента или минус 56 ТВтч, връщайки се към нивото от 2015 г. Това се случва при ръст на БВП с 1,4 % през 2019 г. Според доклада, спад е регистриран почти във всяка страна, което се дължи на меката зима. В Германия се наблюдава най-голям спад от 3,3 %.
Делът на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) в производство на електроенергия е достигнало рекордните 34,6 %. Слънчевата и вятърна енергетика заедно са достигнали производство от почти 18 % от електроенергията (569 ТВтч). За пръв път производството на електроенергия и вятърни мощности на практика надхвърлят производството на електроенергия от въглища. Само за една година производството на електрическа енергия, базирано на въглища в Европейския съюз е спаднало с 24 % и през 2019 година е било под половината от нивото през 2007 г. Спадът на производството, базирано на лигнитни въглища намалява 16 % или минус 49 ТВтч – основно в Германия, където е отчетен спад с 32 ТВтч и Полша – минус 7 ТВтч. В резултат въглеродните емисии (СО2) в енергийния сектор на Европа през 2019 година са се понижили с 12 %. Това е най-големият спад от 1990 година. Половината от въглищните мощности са били заменени с вятърна и слънчева енергия, а другата половина – с природен газ. Делът на вятърни и слънчеви мощности са нараснали благодарение на изграждането на нови мощности. Според изчисленията, през 2019 г. мощностите на вятърната енергетика са се увеличили с около 14 ГВт, което е второ по големина увеличение за цялата история, а по отношение на слънчевата енергетика – с около 17 ГВт, което надхвърля два пъти данните от миналата година.
В допълнение, икономиката продължава да се променя в полза на възобновяемите източници на енергия. Гледайки в бъдещето, европейските асоциации за вятърна и слънчева енергетика прогнозират ускорени темпове при изграждането на нови мощности. Припомняме, че крайната цел на ЕС е постигане на декарбонизация на енергийния сектор. В докладът се обръща внимание, че европейският енергиен преход започва. Европейската зелена сделка постави борбата срещу кризата в климата в цялостната политика на Европейския съюз през следващите пет години, се казва също в доклада, като се изразява надежда, че тази политика ще доведе до осъществяване на целта за намаляване на парниковите газове в Европа с 50 % през 2030 г.
Целият доклад е наличен на:
Източник: Ember-climate